Aranżacje Wnętrz Łazienek i 4 Związane z Tym Problemy

lip 11, 2013 | Remonty Łazienek | 1 komentarz

Aranżacje wnętrz łazienek nie są tak bardzo skomplikowanym procesem jak projektowanie wnętrz całych mieszkań. Mimo to istnieją 4 podstawowe problemy z którymi, każdy projektant musi się zmierzyć.

Aranżacje wnętrz łazienek w odróżnieniu do reszty mieszkania, muszą spełniać czasem bardzo restrykcyjne wymogi w kwestii ergonomii i funkcjonalności. Każda nie przemyślana zmiana aranżacji łazienki może doprowadzić do problemów w wygodnym funkcjonowaniu lub nawet zablokować korzystanie z niej. Dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia estetyki i wyglądu łazienki.

W pokoju czy w sypialni łatwo można pogodzić funkcjonalność i wygodę użytkowania z estetyką i nawet pewne błędy aranżacji wnętrz można łatwo skorygować i nie powodują większych problemów.

W każdej łazience problemem nr. 1 jest:

Brak Dostatecznie Dużo Miejsca

Jest to zmora szczególnie małych łazienek w blokach budowanych w technologii wielkiej płyty. Do dyspozycji mamy malutkie pomieszczenie, dodatkowo z całym arsenałem instalacji hydraulicznych na wierzchu. Wszytko musi się pomieścić w takim wnętrzu łazienki.

W pierwszej kolejności trzeba zrezygnować z  wanny na rzecz prysznica. W ten sposób uzyskamy już dostateczną ilość dodatkowej przestrzeni zwłaszcza jeśli kabina prysznicowa będzie miał kształt ćwiartki koła. Jeśli już uprzemy się na wannę to zastosować możemy produkty niesymetryczne ratujące dla nas odrobinę miejsca a ich wygląd także może urozmaicić łazienkę. Dość ekstremalnym ale możliwym rozwiązaniem jest wkucie się odrobinę ścianę i wstawienie wanny głębiej.

Montowanie instalacji w ścianach to ogólnie bardzo dobry pomysł gdyż każdy z tak potraktowanych sanitariatów robi się natychmiast mniejszy o kilka do nawet kilkudziesięciu procent. Szczególnie dużo można zyskać umieszczając w ścianie spłuczkę.

Porażenie Prądem

Często problemy zdarzają się także z instalacją elektryczną.

Gniazdka elektryczne muszą być zabezpieczone specjalnymi klapkami automatycznie je zamykającymi a najlepiej umieszczamy je daleko od źródła wody. Oświetlenie łazienkowe można także oprzeć o diody LED i halogeny, które pracują na napięciach niegroźnych dla człowieka.

Brak Odpowiedniej Ilości Światła w Łazience

We wnętrzach łazienek o nieregularnych kształtach, pojawia się problem z niewłaściwym oświetleniem miejsc kluczowych dla naszej codziennej higieny.

Dobre światło najważniejsze jest nad lustrem. To padające z góry (oświetlenie główne sufitowe), najczęściej w dodatku zza naszych pleców, nie da nam odpowiedniej jasności i w dodatku powstawały będą cienie jeszcze bardziej utrudniające nam życie.

Możliwych rozwiązań jest tu kilka.

Dwa z nich są najczęściej wykorzystywane.

Standardem przy lustrze są już praktycznie specjalne lampki montowane zaraz nad nim albo nawet na nim. Dają one światło skupione bezpośrednio na naszych twarzach. Alternatywą dla nich są diody LED. Te malutkie urządzona można montować praktycznie wszędzie i oświetlają one to, co dokładnie chcemy. Ciekawą rzeczą są diody w obudowach wanien specjalnie dla osób lubiących czytać w kąpieli.

Zielone w Łazience

W jasnej łazience z okienkiem (zdarzają się takie nawet w blokach!) kłopotów z roślinami praktycznie nie ma.  Istnieje bardzo dużo tropikalnych roślin, zwłaszcza pnączy, które uwielbią panujące często w łazienkach połączenie półmroku z ekstremalną wilgotnością. Nie zaszkodzi im nic tak długo jak woda nie będzie na nie padała bezpośrednio, zwłaszcza gorąca. Rozpylanie lakierów do włosów czy nawet dezodorantów na nie też jest oczywiście bardzo niewskazane.

W całkowicie ciemnych łazienkach kwiaty też mogą przetrwać. Trzeba zakupić specjalne lampy, które będą doświetlały rośliny przez określoną część doby. Zazwyczaj jest to czas pomiędzy 4 i 8 godzinami. Nie jest to niestety rozwiązanie ani najwygodniejsze ani najtańsze bo o doświetlaniu nie można zapominać a same lampy to nie zwykłe żarówki i są bardzo prądożerne.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.