Mała Łazienka W Bloku – Cersanit Nano

sie 19, 2013 | Małe Łazienki

Mała łazienka w bloku jest często traktowana jako przekleństwo, które w dodatku dotyka nas bardzo często ponieważ te pomieszczenia często mają powierzchnię mniejszą nawet niż 7 metrów kwadratowych.

Powoduje to realne problemy z rozmieszczeniem wszystkiego co byśmy chcieli tam zmieścić a potrzebujemy jeszcze odpowiedniej przestrzeni użytkowej by móc spokojnie ze wszystkich sprzętów korzystać.

mała łazienki w bloku remont łazienki w 10 dni warszawaNajgorzej mają się niewątpliwie mieszkańcy bloków starego typu gdzie łazienka nie dość, że jest maleńka to jeszcze brak w niej okna. Wszystkiemu da się jednak zaradzić. Każdy sprzęt łazienkowy pomyślany jest tak by można było go zamontować na kilka sposobów w zależności od potrzeb (w ramach rozsądku oczywiście) i by wygodne korzystanie z niego nie ograniczało się tylko do jednego jedynego właściwego sposobu. Małe łazienki w bloku są wyzwaniem pod względem aranżacji i remontu łazienki.

Producenci wyposażenia łazienkowego w końcu muszą zaoferować nam odpowiedni produkt by móc go sprzedać a „odpowiedni produkt” bardzo często oznacza wyposażenie dla małej łazienki. Na polskim rynku możemy znaleźć asortyment firmy Cersanit o nazwie Nano, który jest przystosowany specjalnie do wymagań małych łazienek. Wygląd w tym przypadku ma drugorzędne znaczenie.

Mała łazienka w bloku i wieczne problemy z wanną

mała łazienki w bloku remont łazienki w 10 dni warszawaNajwięcej miejsca w łazienkach zazwyczaj zajmują wanny. Siłą rzeczy muszą być one dość duże żeby móc posiadać jakąkolwiek użyteczność. Na naprawdę dużą i wygodną wannę miejsca na pewno nie znajdziemy a z mniejszej lepiej jest zrezygnować na rzecz porządnej kabiny prysznicowej.

Ustawiona w narożniku pomieszczenia kabina o owalnym kształcie bądź w postaci ćwiartki koła idealnie wykorzysta całą przestrzeń, którą dla na nią wykorzystamy i spełniać będzie swoje zadanie wzorowo.

Dobrze jest jeśli drzwi są przesuwane a nie otwierane do zewnątrz gdyż czasami powoduje to problemy. Montaż brodzika nie stanowi problemu gdyż zajmuje on dokładnie tyle samo miejsca co odpływ w podłodze.

Poleca się zdecydowanie przezroczyste ścianki kabin gdyż wszelkie efekty „kropelek wody” itp. wizualnie bardzo zmniejszają pomieszczenie. Dla upartych osób, które koniecznie muszą mieć wannę są specjalne niewielkie wanienki dobrze dopasowane do narożnika pomieszczenia. Wygoda nie będzie jakaś wyjątkowa ale zawsze będziemy mieli wannę.

Umywalka

mała łazienki w bloku remont łazienki w 10 dni warszawaMontując umywalkę można bardzo dużo stracić ale i też zyskać. Trzeba poszukiwać horacjańskiego złotego środka jeśli chodzi o jej szerokość. 40-50 centymetrów to zwykle optimum. Powyżej tej wartości uzyskujemy dużą, nieestetyczną bryłę a mniejsze są niewygodne w użyciu.

Jeśli to możliwe to warto umywalkę umieścić w kącie pomieszczenia. W ten sposób uzyskamy dodatkową przestrzeń gdyż nie będzie potrzebna żadna przestrzeń dookoła niej.

Jeśli planujemy wykorzystanie środka ściany to można zapoznać się z rozwiązaniami niesymetrycznymi, dzięki którym można zyskać sporo przestrzeni. Pod spodem wyjątkowo dobrze spisuje się szafka na szpargały, która i tak musi się w łazience znaleźć a w ten sposób będzie w miejscu inaczej nie zagospodarowanym. Baterię wybieramy tak samo jak i samą umywalkę – za mała będzie niepraktyczna a za duża nie będzie pasowała do otoczenia.

Mała łazienka w bloku z podwieszanym sedesem

mała łazienki w bloku remont łazienki w 10 dni warszawaWisząca muszla to rozwiązanie, które należy mocno promować w małych łazienkach z kilku powodów. Przede wszystkim oszczędza trochę miejsca ale też jego stelaż wytwarza małą półeczkę, na której zmieści się co nieco. Co więcej, nie tworzy się pod nim trudna do czyszczenia powierzchnia, dzięki czemu sprzątanie jest łatwiejsze. Połączyć go można z zabudowaną w ścianie spłuczką. Trzeba to zaplanować odpowiednio wcześniej ale efekt jest bardzo pozytywny.

Zabiegi optyczne

Żeby pomieszczenie było duże, musi najpierw na duże wyglądać. Oczywiście same triki optyczne nie dołożą nam dodatkowych metrów kwadratowych ale pozwolą na wygodniejsze, przyjemniejsze korzystanie z łazienki. Najważniejsza jest tu kolorystyka. Wszystko ciemne powoduje optyczne zmniejszenie przedmiotu a kolory jasne go powiększają.

Dlatego w małych łazienkach powinniśmy koncentrować się na samych jasnych barwach a ciemne mogą być tylko lekkimi dodatkami. Niewskazane są zbyt wzorzyste płytki. Skomplikowane, duże wzory pogarszają wrażenie braku przestrzeni.

Optymalnym wyborem są zazwyczaj szkliwione płytki z fakturą ale bez konkretnego wzoru. Połysk jest wskazany. Istotny jest też ich rozmiar. Zaleca się by łazienka w bloku nigdy nie była wyłożona kafelkami większymi niż 25×25 centymetrów. Duża powierzchnia pojedynczego kafelka sprawia, że wszystko inne automatycznie będzie wydawało się nam mniejsze. Mała łazienka w bloku nie musi być staromodna, można też użyć płytek 60×120 cm.

mała łazienki w bloku remont łazienki w 10 dni warszawaDobrym pomysłem jest również bliższe przyjrzenie się oświetleniu. Małe pomieszczeni maja tendencję do rzucania wszędzie cieni i półcieni. Z tego powodu lepiej jest jeśli oświetlenie jest wielopunktowe, wykonane w technologii LED lub z tańszych halogenów. Wiele małych źródeł światłą doświetli odpowiednio całość pomieszczenia, zwłaszcza jeśli część z nich znajdzie się w ścianach. Halogeny zwykle są wskazane ze względu na światło, które generują – jest one najbliższe naturalnemu.

Bardzo pozytywny efekt przyniesie również duże lustro. Spoglądając w nie zawsze dostrzeżemy głębię dwa razy większą niż to jest w rzeczywistości więc optycznie podwoimy dostępną przestrzeń. Najlepiej ten efekt się sprawdza jeśli lustro wstawimy nad umywalkę umieszczoną w narożniku pomieszczenia lecz wiąże się to dość często z problemami natury technicznej. Uznaje się jednak, że wieszanie lustra nad umywalką powinno traktować się jako uniwersalną zasadę urządzania łazienek.

Zdjęcia wykorzystane ze strony Cersanit.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.