Nadszedł Czas Na Remont Łazienki

sie 9, 2013 | Remonty Łazienek

Nic nie jest dane raz na zawsze. Nawet najlepiej wykończona łazienka po pewnym czasie wymaga remontu. Nadszedł czas na remont łazienki.

Przydałoby się pozbyć wreszcie tych szpetnych pękających fug, założyć jakieś ładne płytki, wymienić rury i… I… No właśnie.

Lista możliwych prac jest bardzo długa. Zróbmy sobie krótki przegląd rzeczy do zrobienia wartych do rozważenia w czasie remontu.

Wprowadzanie zmian w łazience jest problematyczne gdyż zazwyczaj dysponujemy niewielką przestrzenią, przynajmniej w stosunku do potrzeb, a każde z urządzeń w nie zamontowanych wymaga odpowiedniej ilości miejsca by dało się z niego skorzystać.

Remont łazienki zaczyna się od przemyślenia wszystkiego przed rozpoczęciem pracy by uniknąć niemiłych niespodzianek.

Nowe płytki na ścianach i podłodze

remont_lazienki_warszawa_goldwood_1Zwłaszcza w starszych łazienkach dobrze jest wymienić płytki na ścianach i podłodze na nowe. Bardzo wskazane jest skucie poprzedniego wykończenia gdyż bardzo często będziemy mieli do czynienia z nierównościami powierzchni i złymi kątami między ścianami i miedzy ścianami i podłogą.

Naszym zadaniem w pierwszej kolejności będzie wyrównanie tych problemów. Na ścianach można zrobić to na sucho lub na mokro w zależności od ilości czasu, który dajemy sobie na remont. Na podłodze można użyć masy samopoziomującej.

Na tym etapie warto też pomyśleć o ochronie przed wilgocią. Miejsca wyjątkowo na nią narażone takiej jak posadzka, miejsca za wanną, kabiną prysznicową, umywalką oraz narożniki pomieszczenia można zabezpieczyć folia izolacyjną w płynie.

Wymiana rur

remont_lazienki_warszawa_goldwoodObecnie stosowane rury powinny wytrzymywać bez najmniejszych problemów nawet kilka dekad. Niestety nie można powiedzieć tego samego o instalacjach tworzonych przed 20, 30 czy nawet 40 laty, które są wciąż obecne w naszych domach.

Bywają one nieszczelne a niemal standardem jest odłożenie się w nich takich ilości osadów, że woda w kranach ma mniejsze ciśnienie niż powinna chociaż w sieci wodociągowej wszystko jest w porządku.

Wymiana nowszych rur jest też wskazana przy okazji kiedy zmieniamy rozkład urządzeń sanitarnych. W tym miejscu trzeba pamiętać, że istnieje bardzo duża ilość szczegółowych zaleceń co do sposobu zakładania rur dla danej funkcji. Jeśli ich nie znamy to koniecznie musimy skonsultować się z fachowcem gdyż łatwo możemy spowodować problemy z odpływem itp.

Prysznic czy wanna?

remont_lazienki_warszawa_goldwood_17Jednym z najważniejszych dylematów w trakcie remontu łazienki jest wybór pomiędzy wanną a kabiną prysznicową.

Musimy wziąć tu pod uwagę ilość miejsca, które jest dostępne oraz po prostu nasze gusta.

Wanna jest wygodna a kąpiel to znakomity relaks lecz jeśli jest miejsce tylko na małą wanienkę to tracimy wszystkie te zalety.

Prysznic z kolei nie daje możliwości wymoczenia się w wodzie z olejkami eterycznymi ale za to jest bardziej ekonomiczny (zdecydowanie mniejsze zużycie wody), mycie się w nim jest o wiele szybsze a do tego wymaga tylko odrobiny miejsca najlepiej w rogu łazienki.

Trzeba na spokojnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Oczywiście możliwe jest też zdecydowanie się i na prysznic i na wannę równocześnie.

Nowy sedes

remont_lazienki_warszawa_goldwood_13Kolejnym elementem remontu może być sedes. Do wyboru mamy klasyczne muszle stojące oraz instalacje podwieszane na specjalnych stelażach. Są one wygodne, łatwe do czyszczenia i ostatnio bardzo modne co jest dla niektórych osób ważne.

Problem z nimi polega na tym, że łącznie z niezbędnym stelażem uzyskamy element wyposażenia dość daleko wystający ze ściany. Zakładając, że wybierzemy najkrótszą muszlę, będzie to minimalnie nawet ponad 70 centymetrów. Można tą wielkość ograniczyć poprzez montowanie sedesu w narożniku pomieszczenia.

Alternatywą jest oczywiście klasyczny sedes stojący lub jego bardziej nowoczesna wersja z pionowym odpływem, która może być umieszczona jeszcze bliżej ściany.

Problem z pralką

Remont łazienki to dobra okazja na załatwienie jakoś problemu z pralką. Pojawia się on zawsze gdy nie mamy odpowiedniej pralni a nie chcemy stawiać pralki w kuchni. Do wyboru mamy kilka opcji. Możemy pralkę ukryć pod blatem co najlepiej się sprawdza jeśli mamy zaraz obok niej umywalkę z szafką pod nią – można wtedy zrobić jeden dłuższy blat.

Pralka może znaleźć się też w obudowie z szafki lecz wymaga to zwykle przerobienia jej przyłączy do wody, odpływu a nawet przystosowania gniazdka elektrycznego. Jeśli mamy więcej miejsca to można nawet zorganizować dla niej mikro-pokoik oddzielony ścianką działową i zwykłymi drzwiami.

Zawsze należy pamiętać tylko o zasadach właściwego ustawiania pralki czyli o zachowaniu odpowiednich przestrzeni od innych sprzętów na wypadek ruchów pralki spowodowanych jej normalną pracą.

Oświetlenie

remont_lazienki_warszawa_goldwood_14Oświetlenie łazienki to tak naprawdę temat: „rzeka” sam w sobie. W tym miejscu warto tylko zasygnalizować możliwość dokonania gruntownych zmian w oświetleniu tego pomieszczenia w trakcie remontu. Można je zmienić na bardziej oszczędne, doświetlić miejsca, które do tej pory były ciemne lub przykładowo zamontować dodatkowe oświetlenie wbudowane w ramę lustra, które zawsze się przydaje.

Zdjęcia przykładowych umywalek można znaleźć na naszej stronie Pinterest.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.