Najczęściej popełniane błędy podczas aranżacji małej łazienki

Najczęściej popełniane błędy podczas aranżacji małej łazienki

Aranżacje małej łazienki są proste, wiadomo, że nie ma zbyt dużo miejsca, aby popuścić wodze fantazji, muszą się zmieść podstawowe elementy jak wanna lub prysznic, umywalka, szafka lub kilka szafek, miska sedesowa najlepiej podwieszana, pralka i tyle. Jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsca można popełnić kilka podstawowych błędów.

Na początku kolorystyka:

Zastosowanie podczas aranżacji małej łazienki ciemnych płytek – bardzo ładnie wyglądają w katalogach lub na ekspozycjach w marketach, ale utrzymanie ich w czystości graniczy z cudem, osad z mydła tworzy białe smugi, które z czasem zostają na stałe. Trzeba zastosować dodatkowe oświetlenie. Ciemny kolor bardzo ogranicza ilość światła w łazience.

Lepszą opcją jest zastosowanie czarnych dodatków jak przycisk do miski sedesowej, bateria umywalkowa i prysznicowa czy okucie kabin prysznicowych, będzie to wyglądało efektownie i estetycznie szczególnie w połączeniu z jasnymi płytkami i nie będzie tak uciążliwe przy sprzątaniu. Należy też pamiętać, że czarna farba, którą są pokryte te elementy po czasie może się zetrzeć, nie jest to tak wytrzymała powłoka jak chromowanie.

Duży błąd podczas aranżacji małej łazienki to:

Płytki w połysku – na podłodze stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ po kontakcie z wodą stają się niczym ślizgawka na lodzie i o wypadek nie trudno, po drugie na połysku o wiele bardziej widoczne będą wszelkie zacieki oraz osadzający się kamień. Więc w tym wypadku, ja płytkom w połysku w łazience mówię zdecydowane odradzam.

Brak płytek w zapasie – podczas aranżacji małej łazienki należy zawsz pod uwagę wziąć dodatkowe płytki, które mogą zostać po remoncie. Mam tu na myśli nie tylko zapas na ewentualne stłuczenia, pęknięcia i błędy w docinaniu, a zapas, który może się przydać podczas awarii. Może się zdarzyć, że za parę lat będzie trzeba skuć jedną, dwie a może pięć płytek, a tych już w sprzedaży nie będzie. Warto więc się na takie sytuacje zabezpieczyć i chomikować je na czarną godzinę.

Pozostawienie starej instalacji elektrycznej i hydraulicznej

Tak zwane, „sztukowanie” – czyli częściowa wymiana instalacji, może w przyszłości skutkować kolejnym remontem podczas awarii. Warto wymienić całą instalację na nową do licznika lub pionów. My podczas remontów łazienek wymieniamy całą instalację na nowoczesne rozwiązania, jest to zawsze wliczone w cenę remontu łazienki, nie moglibyśmy udzielić gwarancji na takie „sztukowanie”.

Wybór „białego montażu” podczas aranżacji małej łazienki

Kolor biały wszystkich elementów jak wanna, umywalka, miska sedesowa, brodzik najlepiej, aby był ten sam, to znaczy, biały białemu nie równy i każdy producent używa swojego „białego” koloru. Kupując te elementy od innych producentów, możemy mieć kilka kolorów białego co w małej łazience może, rzucać się mocno w oczy. Odnosi się to również do kształtu baterii umywalkowej i prysznicowej, ewentualnie bidetowej najlepiej wybrać jeden wzór od jednego producenta.

Podwieszana miska sedesowa

W małej łazience przynajmniej dla mnie ważną rzeczą jest możliwość wygodnego sprzątania bez zbędnych zakamarków, dlatego jeśli tylko jest taka możliwość, do wybierałabym podwieszaną misę sedesową, właśnie ze względu na zminimalizowanie miejsc trudno dostępnych do umycia.

Wybranie odpowiedniej umywalki podczas aranżacji małej łazienki

  • Kwadratowe umywalki – trudno usunąć brud zbierający się w krawędziach.
  • Umywalka o kształcie misy – woda potrafi wypryskiwać na boki.
  • Niskie umywali – ciężko umyć dłonie, bez ochlapani wszystkiego wokoło.

Dopasowanie umywalki – najlepiej najbardziej duża z miejscem na postawienie płynów, głęboka z otworem na baterię, a także na odpowiedniej, kształty oczywiście prostokątne, ale z owalnymi załamaniami. Podczas aranżacji małych łazienek, zawsze kierujemy się zasadą aby umywalka była w rozmiarze 50-60 cm, mniejsze są już nieporęczne.

Kabina prysznicowa lub walk in

Kiedyś kabiny prysznicowe oszczędzające miejsce to narożne, jednak ich kształt jest trochę przestarzały i można zastosować drzwi prysznicowe podwójnie składne w dużej gamie rozmiarów idealnie pasujące do małych łazienek.

Szklana ścianka typu walk in jest odpowiednia, ale tylko w przypadku wystarczającej ilości miejsca, należy pamiętać, że takie rozwiązanie nie zatrzymuje całej wody spod prysznica i należy zawsze ułożyć chodnik łazienkowy lub ręcznik przed prysznicem. Ościeżnice od drzwi wewnątrz łazienki muszą być także zabezpieczone silikonem przed wodą, która może wypływać z otwartej kabiny walk in.

Często popełniany błąd to wybór podczas aranżacji małej łazienki wanny/lub prysznic z hydromasażem  – spotykamy się z wieloma zapytaniami o takie rozwiązania i dość często widzieliśmy opinie od użytkowników, że wspaniałe ale przez krótki czas, bo po jakimś czasie użytkowania dysze się zapychają, są trudne w czyszczeniu i konserwacji, a w sumie to po pół roku ludzie zapominają, że mają takie funkcje w wannach, bo przestają z nich zupełnie korzystać. To samo tyczy się popularnych niegdyś kabin z funkcją hydromasażu i niebotycznie głębokim brodzikiem, z którego trudno się wydostać.

Jeśli już zdecydujecie się, że kabina typu walk in to coś, bez czego nie wyobrażacie sobie swojej łazienki to pamiętajcie o odpowiednim zabezpieczeniu ościeżnic drzwiowych, ponieważ wilgoć, która chcąc nie chcąc wydostaje się poza granice kabiny może je wybrzuszyć i doprowadzić do tego, że ościeżnica będzie nadawać się do wymiany.

Wanna

Jeśli zaś zdecydujecie się na wannę – warto zwrócić uwagę na wnękę przy jej krawędzi. Mam tu na myśli miejsce na nogi, co ułatwi umycie włosów, wykąpanie dziecka, czy chociażby przy jej czyszczeniu, kiedy będzie można przed nią komfortowo stanąć.

Oświetlenie

Oświetlenie – to również bardzo istotna kwestia, która może albo zamienić korzystanie z łazienki w czystą przyjemność, albo doprowadzać do szału. Warto zwrócić uwagę na zróżnicowanie źródeł światła. Przy lustrze  oprócz głównego oświetlenia przyda się punktowe oświetlenie ułatwiające makijaż, golenie, czy chociażby założenie soczewek kontaktowych.
Dodatkowo pomyślcie też o delikatnym oświetleniu, które może przydać się podczas wieczornej wizyty w toalecie. Powinno być to bardzo delikatne światło, które nas nie rozbudzi, ale wystarczająco oświetli pomieszczenie. W łazience najlepiej sprawdzi się oświetlenie o neutralnej barwie. Nie spowoduje to ani efektu szpitalnego, ani za bardzo nie zażółci przestrzeni.

Meble

Pozostaje jeszcze kwestia zabudowy – blat pod umywalką powinien być odpowiednio zabezpieczony by nie przyjmował wilgoci. Jeśli drewno, to najlepiej decydować się na egzotyczne odmiany lub lakierowane, które są przystosowane do wilgoci. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej impregnacji i konserwacji drewna.
Kolosalne znacznie ma miejsce na podstawowe kosmetyki, których używamy na co dzień i musimy je mieć pod ręką. Często właśnie w hotelach brakuje tej przestrzeni, dlatego przy urządzaniu łazienki warto o tym pomyśleć. Tak samo o miejscu, w którym można odłożyć zdjęte ubrania podczas brania kąpieli. Nie ma też nic gorszego niż zbyt mała ilość miejsca do przechowywania chemii łazienkowej. Jeśli nie dysponujecie pralnią i wszystkie te artykuły muszą znaleźć się w łazience, koniecznie pomyślcie o odpowiedniej ilości miejsca na te wszystkie proszki, płyny, pojemniki, ręczniki i inne rzeczy, które przechowujemy w łazience.

Grzejnik, na którym można szybko wysuszyć przemoczone ubranie również, może być bardzo praktyczny.

Aby wygodnie korzystać z łazienki warto też dobrze rozplanować gniazdka elektryczne. Warto zadbać o ich odpowiednią  ilość i umieścić w miejscu przeznaczonym na pralkę i suszarkę do ubrań. Przy szafce umywalkowej również przyda się źródło prądu żeby podłączyć suszarkę do włosów, maszynkę do golenia, naładować szczoteczkę do zębów itd. Warto pamiętać o tym, aby rozplanowac je odpowiednio daleko od źródła wody.

Ostatnio popularność zdobywają także lustra z podświetleniem ledowym, które również będzie potrzebować źródła zasilania, warto o tym pomysleć już na etapie aranżacji małej łazienki.

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest zabudowa pralki. Nie będzie to niczym odkrywczym, jednak po zakończonym praniu drzwi pralki powinny przez jakiś czas pozostać uchylone, by zapewnić cyrkulację powietrza i umożliwić osuszenie bębna. Nie namawiam Was do rezygnacji z drzwiczek, bo ja też zabudowując pralkę chciałabym ją ukryć a nie eksponować. Tu potrzebne jest rozwiązanie, które będzie pomocne, a nie uciążliwe i z pomocą mogą przyjść drzwiczki przesuwne, które nie będą zajmować miejsca kiedy pozostaną otwarte, lub też drzwi na zabudowę, które będą otwierać się w tym samym kierunku, co drzwiczki do bębna pralki.

Projektujemy łazienki uwzględniając powyższe uwagi, podczas aranżacji małej łazienki w bloku nie może umknąć, żadna nawet prozaiczna uwaga, liczy się każdy centymetr dobrze zagospodarowanej i funkcjonalnej łazienki w bloku.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.