Jak Wygląda Projektowanie Małej Łazienki?

Projektowanie małej łazienki, w odróżnieniu od dużych powierzchni, wymaga ciągłego godzenia się na kompromis. Większość ludzi myśli, że zatrudnianie do małej łazienki projektanta to wstyd lub strata czasu, ja uważam całkowicie odwrotnie, w małych łazienkach od 3 -5 m2 i często z bardzo wąskim budżetem, można przetestować kunszt w projektowaniu.

Tworząc projekt nowej łazienki trzeba przemyśleć całkiem sporo spraw. Od schowania wystających rur ze ścian i często w dziwnych miejscach, po różne dziwne instalacje grzewcze z rur, montowane jak popadnie i jak było łatwiej hydraulikowi.

Sama aranżacja kolorystyczna małej łazienki, nie jest trudną sprawą, największą trudność sprawia połączenie użyteczność bardzo wielu różnych pojedynczych elementów z estetyką i ogólnymi, bardzo przyziemnymi walorami chociażby takimi jak (względna) łatwość sprzątania. W łazience tak naprawdę wszystko jest niestandardowe – od podłóg, przez sprzęty po warunki oświetlenia, które zawsze są wyraźnie inne niż w pozostałych pomieszczeniach.

projektowanie_malej_lazienki_warszawa_goldwood

 

Projektowanie małej łazienki zaczyna się do ustalenia funkcjonalności

Funkcjonalność to nic innego jak dopasowanie potrzeb użytkowników i wymaganych elementów takich jak: sedes, kabin i brodzik lub wanna, szafki, umywalka, armatura, oświetlenie, do możliwości łazienki.

Czy zmieści się brodzik 90×90 kwadrat, czy lepiej jak to będzie kabina narożna ćwierć koło?

Czy zmieszczą się szafki i jakiej wielkości?

Gdzie zostanie umieszczona miska WC? I jaka miska WC, podwieszana czy kompakt?

W rogu łazienki, a może przenieść na przeciwną ścianę?

Czy umywalka zostaje w tym samym miejscu czy przenosimy ją na inną ścianę i jaki optymalny rozmiar umywalki?

Czy da się wkuć rury kanalizacyjne?

Wcześniej wymagane jest zrobienie inwentaryzacji w obecnej łazience.

Bez odpowiedniej wiedzy budowlanej, projektant może mieć trudność w przygotowaniu funkcjonalności, są rzeczy w starych łazienkach których nie da się przerobić np. jak przeniesienie pionu kanalizacji w inne miejsce łazienki.

Dobrze jeśli projektant ma swoją ekipę wykonawczą i podczas projektowania korzysta z ich opinii lub jeśli firma wykonuje projekt i remont w jednej usłudze.

Na podstawie koncepcji można przygotować w miarę dokładny kosztorys na robociznę i materiały budowlane, co pokaże ile możemy przeznaczyć na zakup materiałów wykończeniowych. Może też się okazać, że nasza wybrana koncepcja jest zbyt droga na nasz budżet, robimy wtedy korektę koncepcji i ponownie kosztorysujemy.

Ale czy można zrobić to odwrotnie, zakupić lub wybrać materiały wykończeniowe a później planować układ funkcjonalny do naszym materiałów?

Teoretycznie tak i ważne jest mieć wcześniejsze rozeznanie w kosztach i wyglądzie materiałów wykończeniowych, określają one bowiem styl w jakim wyobrażamy sobie naszą łazienkę.

Jednak dostosowywanie łazienki do materiałów wykończeniowych może być trudne, ponieważ ograniczenia technologiczne łazienki mogą być tak duże, że będzie możliwa tylko jedna wersja układu łazienki. Wybór materiałów wykończeniowych jest olbrzymi na rynku, więc łatwiej jest nimi “żonglować” niż naszą przestrzenią w łazience.

Przy wykończaniu surowego stanu, projektowanie małej łazienki może być oparte w większej mierze na materiałach wykończeniowych niż na funkcjonalności. Zasadniczo nowe mieszkania są tworzone w sposób bardziej logiczny i funkcjonalny niż to było kiedyś.

Podsumowując

Przy remontach, projektowanie małej łazienki zdecydowanie bardziej uzależnione jest od warunków narzuconych przez stan obecny łazienki. Przy wykończeniach nowych łazienek, projektowanie małej łazienki może być bardziej nastawione na dopasowaniu wstępnie wybranych materiałów wykończeniowych do możliwości przestrzennych.

A w przypadku projektowania małej łazienki dla osób starszych lub niepełnosprawnych, funkcjonalność i wygoda użytkowania jest najważniejsza i dochodzi często skupienie się na ergonomii łazienki i poszczególnych elementów. Na przykład, dla osób z SM lepsza będzie armatura z pojedynczą dźwignią niż z dwoma kurkami lub brodziki i kabina zamiast wanny i zdecydowanie jak najniższy brodzik, najlepiej wbudowany w podłogę, również kabiny prysznicowe otwarte bez drzwiczek.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.