Wielkoformatowe czy małe płytki do łazienki?

Wielkoformatowe czy małe płytki do łazienki ?

Kształt płytek ma olbrzymie znaczenie podczas projektowania łazienki. Dostępność szerokiego zakresu płytek w różnych rozmiarach i fakturach nie ułatwia wyboru a raczej można się pogubić. Ludzie decydują się na standardowe formaty płytek np. 30×60 cm tylko z tego powodu, że ich łazienka nie jest wystarczająco duża. Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie aby właśnie w małych łazienkach zastosować płytki wieloformatowe. Przyjrzymy się bardziej szczegółowo płytkom w dużym formacie.

Płytki wielkoformatowe – jakie wymiary?

Przyjmuje się, że standardowy rozmiar płytek, wynosi 30 na 30 centymetrów. Jednak w przypadku przekroczenia 30 centymetrów, przez jeden bok płytki, można je wówczas uznać jako wielkoformatowe. W takim przypadku płytki prostokątne o wymiarach 30×60 centymetrów są wielkoformatowe, jednak w praktyce są to standardowe płytki wybierane najczęściej podczas remontu małych łazienek. Dla nas wykonawców, płytki wielkoformatowe to płytki 60×60 centymetrów w kwadracie lub 60×120 w prostokącie. Są to też najczęściej wybierane rozmiary jako płytki podłogowe jak i na ściany.

Grubość takich płytek wpływa też na ich cenę. Dlatego producenci stosują coraz mniejsze ale wymagane wymiary grubości płytek wielkoformatowych np. 9 mm, co jest dość mało jak na taki format. Płytki są często wybrzuszone i podczas przyklejania na ścianach należy mocno dociskać je do ściany. Można powiedzieć, że coś za coś, możemy kupić płytki w wielkoformatowe w cenach 120-150 zł z m2, jednak ich jakość nie jest najwyższa. Doświadczony wykonawca jednak doskonale poradzi sobie z takim problemem. Odpowiednie klej, najlepiej żelowy i elastyczny oraz dobrze przygotowane podłoże, zniwelują pewne braki w jakości. Płytki w tych rozmiarach mogą również mieć 3 cm grubości, jednak cena jest wysoka oraz ciężar i tylko stosuje się je w dużych, przestronnych łazienkach.

Dobór formatu płytek do wielkości łazienki

Dopasowywanie wielkości płytek do metrażu łazienki jest jedną z najważniejszych zasad podczas wyboru odpowiedniego modelu. W przypadku pomieszczenia o niewielkim metrażu warto wybrać płytki o dużym rozmiarze i w jasnych kolorach – dzięki temu możliwe będzie uzyskanie efektu tafli i optyczne powiększenie wnętrza. Warto postawić także na monochromatyczne połączenia i wykończenie na wysoki połysk – pozwoli to odbijać światło pochodzące z oświetlenia, co przełoży się na wrażenie większej przestrzeni. W małych łazienkach zasadniczo nie poleca się stosowania niewielkich płytek oraz płytek z wyraźnymi wzorami – mocne akcenty oraz gęste fugowanie optycznie pomniejszają wnętrze i mogą je skutecznie przytłoczyć. Decydując się na ułożenie płytek w jednym rozmiarze zarówno na podłodze, jak i na ścianach, uzyskamy jednolitą i spójną płaszczyznę, która będzie stanowiła doskonałe tło dla dalszej aranżacji.

W przypadku dużych i średnich łazienek wybór odpowiedniej wielkości kafli jest znacznie prostszy – możliwości są niemal nieograniczone. We wnętrzach o większym metrażu oraz z dostępem do naturalnego światła słonecznego warto zastosować płytki o różnej wielkości, pozwalające uzyskać niebanalny i oryginalny efekt końcowy.

Zastosowanie dużych płytek w przestronnej przestrzeni pozwala ładnie je wyeksponować, zaś dodatkową zaletą jest dodatkowe optyczne powiększenie wnętrza. Warto także pamiętać, że zastosowanie płytek wielkoformatowych o podłużnym kształcie to świetny sposób na optyczną poprawę proporcji wnętrza, niezależnie od jego wielkości – ułożone wzdłuż wydłużą pomieszczenie, zaś w poprzek – skrócą zbyt szerokie wnętrze.

Wszystkie kwoty opisane w tym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny. Konkretne koszty ustala się zawsze na podstawie projektu wykonawczego.
Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.