Odpływ Liniowy Montaż

Zastanawiasz się, co to jest odpływ liniowy i czy możesz go zamontować w łazience? Sprawdź, gdzie można go podłączyć i jak zainstalować odpływ liniowy krok po kroku.

Co to jest odpływ liniowy i jak wykonać montaż?

odpływ liniowy montaż remont łazienki w 10 dni

Odpływ liniowy to sposób na grawitacyjne odprowadzanie wody z pomieszczenia. Odebrana woda spływa po powierzchni długiego prostokąta do syfonu i dalej dostaje się do kanalizacji. Odpływ liniowy można zamontować zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i poza budynkiem (jeśli potrzebujesz zrobić dodatkową łazienkę np. w ogrodzie). Aby zamontować odpływ liniowy musisz mieć zachowaną odpowiednią wysokość pod podłogą, w której zmieści się stelaż odpływu oraz syfon. Każdy rodzaj odpływu w łazience musi mieć ujście do syfonu, który przepuszcza wodę do kanalizacji, a dalej do oczyszczalni ścieków.

Syfon jest elementem instalacji wodno-kanalizacyjnej, który odpowiada za zatrzymywanie niemiłych zapachów z kanalizacji. Woda stojąca w syfonie stanowi barierę, która nie przepuszcza brzydkich woni z dolnej części kanalizacji.

Odpływ liniowy to nowoczesne rozwiązanie, które najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu. W planie budowlanym uwzględnisz żądaną wysokość podłogi i dopasujesz ją do parametrów, według których musisz zamontować konstrukcję z odpływem liniowym. W przypadku remontu, który chcesz przeprowadzić w starszym budownictwie może okazać się, że zbyt niska podłoga lub zbyt wysoki syfon nie pozwolą wmontować całego odpływu liniowego w podłogę pod prysznicem.

Chcesz odpływ liniowy? Zobacz, jak można wykonać prawidłowy montaż

1.  Wybierz odpowiedni zestaw, który będzie pasował do twoich wymagań

Sklepy budowlane oferują szeroki wybór produktów, zatem bez problemu wybierzesz taki, który spełnia wszystkie wymagania. Koszt gotowego zestawu odpływu liniowego zaczyna się od ok. 200 zł, droższe modele kupisz nawet za 800-900 zł. Wybierz taki zestaw, którego przepustowość pozwoli na bezproblemowy odbiór wody spływającej ze słuchawki prysznicowej. Zwróć również uwagę na jakość wykonania, gdyż odpływ liniowy powinien być solidny, by posłużył przez naprawdę długi czas. Im niższa konstrukcja odpływu liniowego i syfonu, tym łatwiej zmieścisz wszystko pod podłogą.

2.      Montaż podejścia kanalizacyjnego

Podejście kanalizacyjne – to rury, które łączą urządzenia sanitarne z pionem wodnym. Musi być zamontowane pod odpowiednim kątem, aby prawidłowo odprowadzać wodę do kanalizacji. W zależności od rodzaju podłoża (np. podłoga na gruncie, podłoga na stropie gęstożebrowym, podłoga na stropie monolitycznym) dopasowujemy do niego montaż rur. Jednak niezależnie od rodzaju podłoża, musisz pamiętać o zachowaniu spadku rur odprowadzających, spadek ten powinien mieć ok. 2,5%. Jeśli podłoga jest postawiona na gruncie w niepodpiwniczonym domu, najpierw zamontuj podejście kanalizacyjne, a dopiero na nie wylej betonową podłogę.

3.      Zamontuj odpływ liniowy uwzględniając odpowiedni spadek powierzchni
Na rynku dostępnych jest wiele modeli odpływu liniowego, najczęściej spotykane są rusztowania, które możesz ustawić na regulowanych nóżkach. Regulacja wysokości przyda się do tego, aby ustawić żądany kąt nachylenia. Pamiętaj o tym, aby rusztowanie znalazło się wyżej niż miejsce połączenia z pionem kanalizacyjnym. Natomiast kratkę ściekową umiejsców 1-2 mm poniżej poziomu płytek, aby woda mogła do niej swobodnie spływać. Odpływ odwodnienia liniowego może znajdować się zarówno przy ścianie, jak i na środku podłogi prysznica. Jeśli wbudujesz odpływ pod ścianą, nachylenie podłogi będzie jednostronne, jeśli natomiast umiejscowisz go pośrodku podłogi, nachylenie możesz zrobić dwuspadowe.

4.      Podłączenie syfonu i rur do kanalizacji
Gdy wyregulujesz i osadzisz nóżki za pomocą kołków, możesz podłączyć syfon i odpływ do kanalizacji. Cały czas pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego spadku, tak aby woda mogła swobodnie odpływać. Kiedy zamontujesz i uszczelnisz rury odprowadzające wodę od syfonu do kanalizacji, możesz wykonać próbę szczelności i upewnić się, że instalacja w żadnym miejscu nie przecieka. Jeśli wszystko jest szczelne, możesz wyrównać podłogę pod prysznic warstwą betonu. Wylewka pod prysznic również musi uwzględniać odpowiedni spadek powierzchni.

5.      Dobra hydroizolacja podłoża
Przy montowaniu odpływu liniowego należy wykonać hydroizolację na wszystkich ścianach, które mają kontakt z wodą. Hydroizolacja to płynne zabezpieczenie podłogi i ścian przed ewentualnym przenikaniem wody. Powinna być położona na wszystkich płaszczyznach, które mają styczność z wodą. Dla bezpieczeństwa rozprowadź ją na powierzchni o 50 cm szerszej niż sam obszar brodzika lub powierzchni pod prysznicem. Zaleca się, aby położyć co najmniej dwie warstwy folii w płynie. Najlepiej kupić taką, którą bez problemu rozprowadzisz za pomocą pędzla lub wałka.

6.      Wykończenie, czyli płytki i fugi
Na samym końcu możesz położyć wybrane płytki, które będą piękną ozdobą łazienki. Do wyłożenia prysznica wybieraj takie, które mają III lub IV klasę ścieralności, nie są porowate, zatem nie będą chłonąć wody i będą przy tym antypoślizgowe. Do takich płytek pod prysznicem wybierz fugę epoksydową – bardziej elastyczną, twardszą i wytrzymalszą od zwykłej fugi cementowej.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.