Jaki Kolor W Małej Łazience

Kolory mają na nasze życie wpływ zdecydowanie większy niż mogłoby się to nam wydawać.

Nasz mózg pracuje bowiem w sposób holistyczny – całościowy. Każde odczucie czy doznanie, które odbieramy jest połączeniem wszystkich zmysłów.

Nie da się tak po prostu syntetycznie oddzielić wzroku od smaku czy słuchu od dotyku.

jaki_kolor_w_malej_lazience_remont_goldwood_warszawa1Potrawy inaczej smakują w ładnym otoczeniu, skórzany fotem jest wygodniejszy jeśli słyszymy dźwięki przyjemnej muzyki niż kiedy bylibyśmy wystawieni na hałas głośnej ulicy.

Co więcej, nasz mózg ten sposób analizowania przekłada także na ocenę cech przedmiotów.

Paski wyszczuplają, prawda? Oczywiście, ale tylko te pionowe bo poziome mają dokładnie przeciwny efekt. Jest to efekt mieszania się rożnych bodźców, z którego trzeba sobie zdawać sprawę i właściwie go wykorzystywać. Dlatego właśnie ważne jest by kolorystyka w naszym domu współtworzyła efekty, które chcemy uzyskiwać przez stosowanie określonych rozwiązań. Uzyskanie takiego stanu nie jest jednak zawsze takie proste jak mogłoby się wydawać i potrzeba odrobiny namysłu przed wyborem konkretnej kolorystyki.

Jaki Kolor W Małej Łazience? Zacznij od siebie!

Zanim jeszcze zaczniemy jakieś głębsze rozważania nad kolorystyką musimy zastanowić się, co właściwie my sami i pozostali użytkownicy łazienki lubimy najbardziej.

Image converted using ifftoany

Image converted using ifftoany

W końcu planujemy kolorystykę dla pomieszczenia, z którego będziemy codziennie korzystać i będziemy z nim spędzać całkiem sporo czasu.

Musi ono nam pasować – jest to absolutny priorytet. Dopiero potem należy się zastanawiać nad „odpowiedniością” danej barwy, faktury bądź gradientu.

Niemniej musimy też znać siebie i jeśli wiemy, że na przykład chociaż lubimy bardzo kolor zielony to usypia on nas niemiłosiernie więc w połączeniu z naszymi często pojawiającymi się kłopotami ze wstawaniem rano, możemy zrobić sobie niedźwiedzią przysługę urządzając łazienkę w zieleniach.

Barwa a wielkość łazienki

Jednym z najważniejszych efektów kolorystyki pomieszczenia, o których musimy pamiętać, to wpływ na postrzeganą jego wielkość. Dla małych pomieszczeń najwłaściwsze są jasne barwy, najlepiej pastelowe. Spowoduje to wrażenie, łazienka jest dużo większa niż to jest naprawdę.

Jeśli poprawimy ten efekt przez dodanie luster o dużej powierzchni może się okazać, że znajomi pochwalą nas za przestronną łazienkę chociaż każdy się w niej o wszystko obija z braku miejsca. Warto jest też decydować się na białe wyposażenie łazienkowe.

jaki_kolor_w_malej_lazience_remont_goldwood_warszawa5Rozjaśni ono dodatkowo wnętrze jeśli mamy problemy z ilością światła, co przyczyni się do dalszego wizualnego powiększenia pomieszczenia. Bieli nie należy się obawiać gdyż jest to kolor neutralny i co za tym idzie, pasuje praktycznie do wszystkiego oraz nie budzi żadnych konkretnych emocji, dzięki czemu współgra z innymi barwami a nas relaksuje, nigdy nie męczy.

Szczególnie w małych łazienkach trzeba uważać na ciemne barwy z czernią na czele oraz wszystkie bardzo mocno nasycone odcienie kolorów ciemnych. Wchłaniają one bardzo dużo światła i odbijają tylko jego część o najdłuższej długości fali, co powoduje wrażenie przybliżania się ścian do nas.

Bardzo łatwo wywołać efekty wręcz klaustrofobiczne zwłaszcza jeśli nasza łazienka nie posiada okna ani żadnej roślinności.W ten sam sposób działa ciemne wyposażenie łazienkowe i należy go unikać jeśli nie jesteśmy w stanie przeciwstawić mu odpowiedniej ilości światła.

Ten sam efekt uzyskujemy także w przypadku bardzo ładnych i stylowych elementów armatury wizualnie postarzanej, zwłaszcza metalowej. W zbyt ciemnym i małym pomieszczeniu zamiast elegancji wyjdzie nam efekt duszności.

Wpływ kolorów na nasz nastrój

jaki_kolor_w_malej_lazience_remont_goldwood_warszawa4Aranżując łazienkę powinniśmy mieć przed oczami spójny końcowy efekt, który chcemy uzyskać. Jeśli ma być ona radosna i lekka to będziemy wybierać z jednego zbioru kolorów, a jeśli ma wyrafinowana i stylowa to nasza uwaga będzie opierała się na zupełnie innej grupie.

Lekkości i dobremu nastrojowi sprzyjają naturalnie kolory jasne. Trzeba jednak uważać bo bardzo łatwo jest tu wpaść raczej w klimaty melancholijne jeśli na przykład zamiast nasyconego błękitu użyjemy którejś z pastelowych odmian koloru niebieskiego.

 

Jest to wręcz ogólna zasada wykorzystania tego typu barw: wysokie nasycenie niesie ze sobą dawkę pozytywnej energii a stonowanie koloru poprzez jego pastelowość zawsze będzie usypiało. Nie należy się jednak bać pasteli gdyż kolory te bardzo ładnie odbijają się w błyszczących elementach wyposażenia dając naprawdę radosny efekt.

Szukając wyniosłości powinniśmy kierować nasze poszukiwania w stronę przyciemnionych odcieni. Jeśli wyposażenie naszej łazienki będzie bardziej bogate to może zainteresować nas bordowa odmiana czerwieni albo ciemny niebieski przechodzący w granat. Należy tylko uważać żeby wszystko nie było bardzo ciemne bo nadmiar ciemnych kolorów powoduje ich zlewanie się w szarości, które nie są specjalnie pożądane.

jaki_kolor_w_malej_lazience_remont_goldwood_warszawa3Znakomitym pomysłem jest kierowanie się zasadami harmonii barw do komponowania ich ze sobą. Szczegóły można znaleźć chociażby na Wikipedii. Dowiemy się dzięki niej o metodach artystycznego zestawiania barw, które dają potem efekt podobny do akordów w muzyce i bardzo mocno dynamizują wnętrza nadając im charakteru.

Zdjęcia przykładowych umywalek można znaleźć na naszej stronie Pinterest.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.