Wybieramy Umywalki Łazienkowe. Kształt, Materiał, Zastosowanie.

Wybór umywalki łazienkowej może przyprawić naprawdę o zawrót głowy, bowiem istnieją ich setki. Producenci nie ustają w wymyślaniu nowy modeli.

Umywalka to w końcu bardzo ważny element każdej łazienki.

Nie tylko pod względem użytkowym ale także estetycznym gdyż ze względu na swoje gabaryty sposób montażu, zawsze jest elementem rzucającym się w oczy. Możemy podzielić umywalki ze względu na sposób ich montażu w łazience, kształty i gabaryty przez nie przyjmowane oraz materiały, z których są wykonane. Wybieramy umywalki łazienkowe pod względem mocowania, kształtu, zastosowanych materiałów oraz ceny.

Sposób mocowania umywalki łazienkowej

1. Umywalki podwieszane z postumentem

Umywalki w naszych łazienkach są zazwyczaj podwieszane z postumentem. Jest to bardzo prosty sposób montażu i w dodatku bardzo wygodny gdyż wystarczy tylko zamontować na ścianie dwa zaczepy i gotowe. Większość umywalek w naszych domach jest zamontowana właśnie w ten sposób. Jest to dość nudne rozwiązanie, które w dodatku marnuje sporo przestrzeni pod jej spodem.

2. Umywalki podwieszane ale oparte na szafce lub na blacie

W celu odzyskania części straconego miejsca stosuje się umywalki, które ustawiane są na funkcjonalnych szafkach. Jest to szczególnie wygodne w małych łazienkach gdyż nie trzeba już stawiać dodatkowej szafki. Bardzo często to rozwiązanie jest też jednak wykorzystywane w dużych łazienkach.

3. Umywalki luźno stojące na blacie

W ich wypadku umywalka osadzona jest niżej – na równi z blatem. Dzięki temu tworzy się jedna duża powierzchnia, która często jest potem przedłużana na drugą umywalkę bądź blat maskujący pralkę. Odmianą tego podejścia do montowania umywalek jest też zawieszanie pod-blatowe czyli ustawianie na szafce lecz minimalnie poniżej linii blatu. Zdecydowanie rzadziej stosowane są umywalki stojące.

5. Umywalki wpuszczane w blat

W przypadku wykorzystania blatu z materiałów drewnianych, można z powodzeniem zastosować umywalki wpuszczane w blat, które pozwalają obniżyć wysokość do górnej krawędzi umywalki, ale kosztem miejsc w szafce pod umywalką.

6. Umywalki mocowane pod blatem

W przypadku zastosowania blatów z kamienia, możemy zastosować umywalki mocowane pod blatem.

Kształty i rozmiary umywalek

wybieramy_umywalki_lazienkowe_remont_goldwood_warszawaTak naprawdę kształt umywalki zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań estetycznych oraz miejsca, w którym chcemy ją zamontować.

Wybór jest tu olbrzymi. Podstawą są oczywiście umywalki o kształcie zbliżonym do półkola ale coraz częściej pojawiają się w naszych domach również umywalki prostokątne, owalne, całkowicie koliste lub posiadające jeszcze inne kształty.

Kiedy wybieramy umywalkę do łazienki, warto jest zainteresować się tymi ekstrawaganckimi rozwiązaniami chociażby z czystej ciekawości. A nuż któreś przypadnie nam do gustu i okaże się realnie użyteczne.

Sytuacja na rynku w kwestii rozmiarów prezentuje się podobnie jak przy kształtach.

wybieramy_umywalki_lazienkowe_remont_goldwood_warszawa1Tu jednak trzeba zwracać szczególną uwagę na użyteczność bo małe umywalki bardo często są praktycznie bezużyteczne. Jeśli w dodatku dobierzemy do niej malutką baterię to okaże się, że nawet nie ma za bardzo jak w niej rąk umyć nie wspominając już o żadnej innej czynności.

Z wielkością też raczej nie należy przesadzać gdyż tylko potem jest więcej sprzątania. Lepiej zainwestować dwie umywalki. I tak przecież przy jednej nie będą się myły naraz trzy osoby.

Materiały wykonania umywalki

Zdjęcia przykładowych umywalek można znaleźć na naszej stronie Pinterest.

1. Ceramika 

Standardowym materiałem wykonania umywalek jest ceramika pokryta szkliwem. Jest to stosunkowo tanie i bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki szkliwieniu daje możliwość dowolnego projektowania kolorystycznego. Umywalki tego typu nie nadają się jednak za bardzo do wnętrz projektowanych jako ekskluzywne czy stylowe. Zawsze bowiem dominuje w nich prostota i użyteczność.

2. Drewno

Tak coraz częściej pojawiają się na rynku umywalki i nie tylko, również wanny wykonane z drewna.

3. Sztuczny kamień

Obecnie ze względu na niską cenę, skutecznie podbija rynek. Parametry wytrzymałości i trwałości są dużo niższe niż umywalek z ceramiki, ale posiadają idealnie wykończone krawędzie i są dużo tańsze niż ceramika.

4. Kamień

Pod względem kosztów nic nie przebije jednak umywalek z kamienia naturalnego. Prezentują się one fenomenalnie zwłaszcza jako elementy wbudowane równo w blaty z takiego samego lub odpowiednio kontrastującego kamienia. Jest to rozwiązanie skrajnie ekskluzywne choć warte swojej ceny jeśli tylko nas na nie stać.

5. Szkło

Przez pewien czas furorę na rynku robiły przezroczyste umywalki wytwarzane ze szkła. Ich cena pozostawała na poziomie przystępnym a uznawane były za znakomitą alternatywę dla klasycznej ceramiki. Dość szybko okazało się jednak, że ten materiał wygląda świetnie ale tylko kiedy jest idealnie czysty. W praktyce jest to jakieś 15 minut po gruntownym czyszczeniu. Na przezroczystym szkle widoczna jest bowiem każda kropla wody, która prezentuje się jak stary zaciek. Jeśli jednak mamy sporo cierpliwości to możemy zdecydować się na taką umywalkę mając jednak na uwadze fakt, że po każdym użyciu trzeba będzie ja umyć.

6. Metal

Zwłaszcza w stylizowanych na modę retro łazienkach uznanie znajdują umywalki wykonane z metali nierdzewnych. Wyróżniają się one też zawsze kształtami i zwykle łączone są w zestawy z bateriami z epoki. Ich waloru użytkowe i estetyczne są znakomite. Skutecznie za to odstraszają od nich ceny.

Zdjęcia przykładowych umywalek można znaleźć na naszej stronie Pinterest.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.