Pralka w Małej Łazience – Przykładowe Rozwiązania

Pralka w małej łazience to urządzenie wymagane i ale kłopotliwe w aranżacji wnętrz. Jest to bowiem urządzenie, z natury praktyczne i mało ma wspólnego z odpowiednim dopasowaniem się do całkowitej aranżacji łazienki.

Podstawowe zasady umieszczania i ukrywania pralek w łazienkach szczególnie małych

pralka_w_malej_lazience_remont_warszawa_goldwood_3Najlepszym rozwiązaniem z ustawieniem pralki jest wyeksmitowanie jej do innego pomieszczenia.

Kiedy już naprawdę nie mamy innej możliwości i musimy zamontować pralkę łazience to przynajmniej zróbmy to zgodnie z przepisami.

Pralka do działania potrzebuje dostępu do wody – zasialania zimnej wody, odpływu dla wody zużytej oraz zasilania z gniazdka elektrycznego. Bardzo ważne jest by gniazdo elektryczne znajdowało się nad odpływem, tzn. nad zaworem kątowym, popularnie nazywanym, kranikiem.

W przeciwnym razie ryzykujemy zalaniem gniazdka i powstaniem spięcia w instalacji elektrycznej a w dalszej konsekwencji może się to skończyć porażeniem elektrycznym.

Najlepszym miejscem jest dla niego zwykle przestrzeń ponad pralką z boku., ewentualnie jeśli prakla jest blisko umywalki, możemy za pomocą trójnika, zamontować dodatkowy zawór kątowy i tam się podpiąć z pralką. Ważne jest także by dopływ wody do pralki miał sprawny zawór odcinający jej dopływ w sytuacjach jakichkolwiek awarii.

Niektóre starsze pralki wymagają także odcinania wody przy dłuższych przerwach między praniami. Zawór siłą rzeczy musi wystawać trochę ze ściany więc zaleca się by nie był on umieszczany z tyłu pralki. Dobrym pomysłem jest również zorganizowanie osobnego obwodu zasilania dla pralki lecz jest to rozwiązanie, które musi być przewidziane na etapie planowania instalacji elektrycznej dla całego domu.

Podstawowe modele pralek do małej łazienki

pralka_w_malej_lazience_remont_warszawa_goldwood_2Istnieją dwa podstawowe typy pralek: ładowane od boku (frontu) i ładowane od góry.

Pierwszy z nich to klasyczne, najczęściej spotykane w naszych domach pralki. Drugie to rodzaj oszczędności miejsca. Ich zaletą jest brak konieczności pozostawiania miejsca dookoła nich na otwierające się drzwiczki chociaż dostęp do nich i tak zawsze musi być zapewniony.

Klasyczne pralki dostępne są w dwóch podstawowych rozmiarach “ładowności”: na 4,5kg oraz 6kg prania. Różnią się one oczywiście rozmiarem. Nie należy się jednak za bardzo tym kierować lecz skupiać się przy wyborze pralki na jej gabarytach.

W zależności od potrzeb będziemy mogli bowiem znaleźć pralki trochę wyższe lub niższe, głębsze i płytsze oraz szersze i węższe. Wszystko zależy tylko od ceny i przykładowo znalezienie pralki o głębokości 50% standardu dla wielkości swojego wkładu wcale nie jest trudne.

Przykładowe rozwiązania na schowanie pralki

1. Rozwiązanie – Za murkiem

Dość prostym sposobem na to jest wybudowanie małego murku, może to być z pustaków szkalnych tzw.”luksferów”, za którym urządzenie by się chowało. Może on być sprytnie połączony z blatem zamontowanym przy umywalce, dzięki czemu da się trochę zamaskować obecność tej niezbyt pasującej zazwyczaj do łazienki struktury. Jeśli jednak murek zostanie wykonany z głową i wkomponuje się go w koncepcję pomieszczenia to efekt będzie doskonały.

2. Rozwiązanie – Pod blatem

Innym pomysłem jest wykorzystanie faktu, iż pralka zazwyczaj ma wysokość bardzo podobną jeśli nie idealnie taką samą jak wysokość zawieszenia umywalki. Zabudowujemy w takim wypadku umywalkę szafką od dołu i tworzymy bardzo podobną obudowę dla pralki. Uzyskujemy w ten sposób dość dużą przestrzeń na blat rozpostarty od umywalki po pralkę a nad nim dodatkowo możemy umieścić jeszcze chociażby jakieś półeczki czy szafkę. Od naszej decyzji zależy czy dodatkowo zamontujemy drzwiczki przed pralką by całkowicie ją ukryć czy front zostawimy otwarty.

3. Rozwiązanie – W szafie

Powyższy pomysł może mieć też swoją autonomiczną wersję, w której pralka jest po prostu tak jakby włożona do szafy, do jej dolnej części, a u góry mamy resztę normalnej wolno stojące j szafki. Kłopot w tym, że musi to być dość masywna konstrukcja bo pralki nie są w końcu małe.

4. Rozwiązanie – Oddzielone miejsce

Jeszcze inną metodą jest wydzielenie z łazienki odrobiny miejsca i zbudowanie maleńkiego pokoiku odgrodzonego ściankami działowymi i osobnymi drzwiami. Wymaga to jednak posiadania łazienki nieco większej. Przykładowo, można wykorzystać przesuwane lekkie drzwiczki ażurowe do wydzielenia małej zamykanej przestrzeni na pralkę i na suszarkę sufitową.

Uwaga ważne:

pralka_w_malej_lazience_remont_warszawa_goldwood– Pralka w małej łazience musi mieć  około 10 centymetrów swobody do boku i za nią a także przed nią.

  • Musimy też mieć zawsze możliwość jej łatwego wymontowania jeśli zdarzy się jakaś awaria, nie można jej zabudowć tak, że nie będzie jej można wysunąć .
  • Dostęp do zaworów wody i gniazdka elektrycznego też nie może być ograniczany, musi być swobody dostęp w razie awarii.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.