Prawidłowa Renowacja Fugi w Łazience

lip 15, 2013 | Remonty Łazienek

Prawidłowa renowacja fugi w łazience polega na okresowym odnawianiu lub wymianie fug na nowe bez remontu całej łazienki.

Najszybciej starzejącym się elementem wykończenia płytek w łazience są fugi, są także najsłabszym ogniwem. Fugi wykonują bardzo ciężką prace, amortyzując ruchy płytek na ścianach i podłogach oraz regulując wilgotność kleju pod płytkami a także jest miejscem gdzie zbiera się cały brud z tego powodu starzenie się fug postępuje najszybciej z całej łazienki.

Renowacja Fugi Na 2 Sposoby

1. Malowanie fugi

Fugi, które straciły kolor  można pomalować. Należy do tego użyć specjalnych preparatów – farb do fug.

Specjalne preparaty do malowania fug produkowane są na bazie spoiwa polimerowego, wypełniaczy i środków modyfikujących. Dzięki temu dokładnie penetrują i pokrywają fugi mineralne i są odporne na ścieranie.

W składach budowlanych najczęściej sprzedawane są w zestawach razem z pędzelkiem i gąbką w komplecie (gąbka służą do wytarcia renowatora do fug z płytek).

Instrukcja malowania fugi:

1. Zanim przejdziemy do malowania fug należy  dokładnie oczyścić i odtłuścić spoiny mocnymi środkami do czyszczenia – wszelkie zanieczyszczenia, tłuszcz oraz pleśń może osłabić przyczepność farby lub przeniknąć na jej powierzchnie.

2. Należy bardzo dokładnie wysuszyć wyczyszczoną fugę.

3. Przeczytać instrukcję na renowatorze do fug i dokładnie stosować się do niej.

4. Przy malowaniu spoin kolorowym renowatorem należy przeprowadzić próbę na małej powierzchni i sprawdzić czy renowator nie przebarwia płytek, ponieważ nadmiernie chłonne płytki mogą ulegać przebarwieniom. Dlatego zaleca się przed naniesieniem farby zabezpieczyć krawędzie płytek taśmę malarską (płytki także muszą być bardzo suche i czyste, inaczej taśma nie będzie idealnie przylegała do płytek).

5. Nakładamy warstwowo farbę, zgodnie z instrukcją.

Alternatywą dla farby są specjalne markery do fug. Renowacja fug za ich pomocą jest bardzo prosta – wystarczy zamalować fugę jak rysując flamastrem.

Niestety pomimo prostoty obsługi markery są mniej skuteczne od farb i najlepiej proces aplikacji powtórzyć kilka razy. Należy jednak pamiętać, że fugi powinny być w dobrym stanie, tzn. nie mogą się kruszyć, ponieważ farba i marker kryją jedynie przebarwienia, nie uzupełnia braków. W przypadku barków w fudze, możemy ją uzupełnić nową fugą w podobnym kolorze lub w takim samym, jeśli wiemy jaki kolor fugi i firma była zastosowana wcześniej.

2. Wymiana fug

Spoiny należy wymienić wtedy, kiedy pojawi się na nich grzyb – tłusty osad w kolorze czarnym, którego nie można wyczyścić środkami chemicznymi. Taki grzyb jest “wrośnięty” w fugę i tylko przez likwidację fugi można go zlikwidować.

Bardzo często przyczyną zagrzybienia fug, jest nieodpowiednie położenie płytek lub złe zamocowanie armatury łazienkowej, np. bark odpowiednich spadków w brodziku wykonanym z płytek, woda nie spływa całkowicie do kratki tylko zostaje w narożnikach okładziny lub jeśli źle jest zamocowana instalacja hydrauliczna może przy urządzeniach sanitarnych gromadzi się woda. Nawet małe krople ale cieknące systematycznie z biegiem czasu powodują trwałe zawilgocenie ściany lub podłogi.

Polecamy zastosowanie ogrzewania podłogowego podczas remontu łazienki jest to oczywiście dodatkowy koszt a także koszt eksploatacji jedna pozwala całkowicie wysuszyć podłogę i zapobiegać powstawaniu grzyba.

Zagrzybione fugi najlepiej usunąć. Puste i oczyszczone spoiny należy najpierw pokryć specjalnym preparatem grzybobójczym i dopiero po jego wyschnięciu, wypełnić nową fugą.

Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie fugi epoksydowej, która posiada większą odporność na wilgoć, jednak jest bardzo droga i trudna w nakładaniu.

Jeżeli grzyb na fugach nie jest jeszcze zbyt duży warto spróbować zastosować specjalne preparaty od odgrzybiania fug opartych na chlorze – w wielu przypadkach może zadziałać i sprawić, że nie będziemy musieli wymieniać fug. Niestety może się zdarzyć, że po jakimś czasie grzyb ponownie pojawi się na powierzchni i ponownie musimy stosować chlor, który jest niebezpieczny dla zdrowia i trzeba z nim uważać.

Likwidacja fug jest zajęciem czasochłonnym i pracowitym ale można za pomocą prostego narzędzi, zrobić to we własnym zakresie i można to zrobić kiedykolwiek a także można to robić na etapy. Najpierw jedna ścian lub nawet kawałek ściany i tak dalej a na końcu podłoga.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.