Prawidłowe Fugowanie Płytek Podczas Remontu Łazienki

Fugowanie płytek w łazience podczas prac remontowych zajmuje bardzo małą część z całego procesu układania płytek, jednak jest to bardzo ważny element wykończeniowy jak i użytkowy. Drogie i dobrze ułożone płytki, ale ze źle dobraną i wykonaną fugą popsują zamierzony efekt wykończeniowy. Wypełnienie przerw, które powstają po ułożeniu płytek, fachowo nazywa się spoinowanie płytek ale bardziej popularne określenie to fugowanie płytek i zasadniczo lepiej pozostawić to zadanie fachowcom.

Jeśli jednak chcemy spróbować samodzielnie wykonać fugowanie płytek, należy pamiętać o 3 podstawowych zasadach:

 1. Po pierwsze, trzeba wybrać właściwy rodzaj fugi do miejsca użytkowania. Na jej trwałość wpływać będzie wilgotność, temperatura oraz czyszczenie za pomocą środków chemicznych.
 • Jeżeli zamierzamy położyć płytki na tarasie lub na podłodze z ogrzewaniem podłogowym, należy kupić spoinę cementową uelastycznioną. Jej podwyższona wytrzymałość na odkształcenia da pewność, że spoina zastosowana w tych miejscach będzie odporna działanie dużych zmiennych sił. Można tę fugę zastosować na podłożach odkształcalnych, takich jak płyty wiórowe, czy też płyty gipsowo-kartonowe.Taką spoinę możemy użyć w brodziku czy przy wannie i ogólnie w całej łazience.
 • Spoina cementowa podstawowa, pozwala fugowanie płytek ceramicznych i kamiennych zarówno na ścianach, jak i podłogach ale tylko wewnątrz pomieszczeń. Nie można używać tej fugi do spoinowania marmurów, ani w miejscach, gdzie będzie oddziaływał na nią silny strumień wody, a także silne środki czyszczące chemiczne.
 • W miejscach wilgotnych tzn. narażonych na długotrwałe działanie wody i narażonych na chemikalia polecana jest spoina epoksydowa. Nie wchłania ani pary wodnej, ani tłuszczu, a także innych substancji powodujących trwałe zabrudzenia. Jednak fugowanie płytek fugą epoksydową jest bardzo trudne i trzeba robić to w ograniczonym czasie. Fuga jest również bardzo droga. Nie polecamy wykonywać fugowanie płytek samodzielnie.
 1. Po drugie należy pamiętać o zasadzie łącznie elastycznego kleju i elastycznej fugi. Identyczna elastyczność fugi i kleju da gwarancję, że spoina nie będzie się wykruszyć. Należy również pamiętać o szerokości przerw między płytkami, aby dobrać odpowiednią specyfikację techniczną spoiny.
 2. Następna zasad to wybór koloru spoin do koloru i wyglądu płytek. W zależności od ulubionego stylu i upodobań można wybrać kolor jednolity z kolorem płytek albo na zasadzie kontrastu. Te dwa sposoby dobierania koloru fugi tworzą najlepsze efekty wykończeniowe. Należy uważać na to, że pigment fugi może spowodować trwałe przebarwienie płytek. Dlatego warto jest najpierw wykonać próbę na kawałku płytki.  Jeśli pigment zniknie bez problemu po kilku godzinach, można bez obaw przystąpić do fugowania całej powierzchni. Szczególnie dotyczy się to białych płytek  i czerwonych lub innych fug o mocnych barwach.

Krótka procedura fugowania płytek:

 1. Najpierw oczywiści należy przykleić płytki do podłoża odpowiednim klejem, a między nimi umieszcza tzn. krzyżyki dystansowe.
 2. Czekamy na całkowite wyschnie kleju (uwaga: należy przestrzegać czasu schnięcia kleju przed fugowaniem, jeśli za wcześnie zrobimy fugowanie płytek, klej nie wyschnie i płytki mogą się odkleić), następnie usuwamy krzyżyki i czyścimy szczeliny z brudu i resztek kleju.
 3. Za pomocą wilgotnej gąbki przemywa się krawędzie płytek ale nie pozostawiamy kałuży (ważna czynność przed fugowaniem, nie może być pominięta).
 4. Mieszamy fugę zawsze zgodnie z instrukcją na spoinie i taką ilość aby zdążyć płożyć fugę i ją wyczyścić. ( Złe proporcje narażają fugę na przebarwienia i pęknięcia.)
 5. Wymieszaną spoinę nanosi się na płytki za pomocą specjalnej szpachelki i wypełnia dokładnie szczeliny między płytkami korzystając z gumowej packi. Fachowcy radzą wykonywać ruch ukośny, później prostopadły do krawędzi płytek. W ten sposób zbierają nadmiar spoiny.
 6. Po ok. 10-15 minutach, (trzeba schnięcie fugi kontrolować ręcznie, gdyż w każdym pomieszczeniu istnieje inna temperatura i czas schnięcia fugi może być różny) gdy lekko przeschnie, układa się i wyrównuje powierzchnię spoiny za pomocą czystej i wilgotnej gąbki, często płucząc brudną szmatkę lub specjalną packę z gąbką i dobrze ją wyciskając.
 7. Przez kilka dni (w zależności od specyfikacji fugi) od zakończenia prac spoiny na zewnątrz budynków musimy chronić przed deszczem, mrozem oraz nadmiernym nasłonecznieniem. Spoinie zastosowanej we wnętrzach pomieszczeń nie możemy pozwolić na przesuszenie. W przypadku niskiej wilgotności, co kilka godzin nawilżajmy ją zmoczoną w czystej wodzie gąbką.
 8. Po całej powyższej operacji możemy przetrzeć płytki za pomocą suchej i miękkiej szmatki, usuwając w ten sposób pozostały nalot lub dobrym rozwiązaniem jest odkurzyć suchy nalot za pomocą końcówki z włosem.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.