Projektowanie Wnętrz Łazienek – Warto Czy Nie Warto!

Projektowanie wnętrz a szczególnie łazienek, w obecnym czasie ma bardzo istotne znaczenie dla naszego remontu czy wykończenia surowego stanu łazienki.

Jednak bardzo często słyszę od klientów, że nie potrzebują żadnego projektu, wiedzą co chcą zrobić i maja już kupiony materiał. Każdy projekt kosztuje dodatkowe kilkaset złotych, więc jasne jest, że każdy chce na tym zaoszczędzić.

Mając na swoim koncie prawie 10 letnie doświadczenie w pracach wykończeniowych, wiem ile takie na początku “zaoszczędzenie” , później kosztuje. Tak czy inaczej klient zawsze zapłaci za to na koniec projektu, czy to w formie niezadowolenia z wyglądu łazienki czy finansowej przez dodatkowe przeróbki i zmiany koncepcji w trakcie prac.

Projektowanie wnętrz – to nic innego jak wizulane planowanie, bardziej szczegółowo, jest to bardzo głębokie planowanie dostępnych materiałów, w ramach możliwości budżetowych a także możliwości fizycznych pomieszczenia tak aby zrealizować nasze marzenia i potrzeby.

Na budowie istnieje stara maksyma stolarzy, “Mierz dwa razy, tnij raz”. Projektowanie wnętrz łaznieki pozwala przed wejściem na budowę, przemyśleć bardzo szczegółowo każdy element łazienki, poprawić w ramach konieczności i zrobić kilka wersji – “Mierz dwa razy”!.

Jeśli jednak zrezygnujemy z projektowania wnętrza naszej łazienki, możemy się spodziewać sytuacji w której:

– Wystąpią niespodziewane problemy z zachowaniem wymiarów, np. między kabiną a umywalką czy między umywalką a sedesem. Takie rzeczy wie projektant, który się tego uczył i praktykował.

– Wystąpią problemy z komunikacją z wykonawcą, nie jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkiego co myśleliśmy i mówiliśmy aby to idealnie przekazać wkonawcy, ponadto często te same nazwy wykonawca może rozumieć inaczej i jeśli nie ma wizualizacji projektu , może zrobić to po swojemu.

– Jeśli nie mamy projektu i wizualizacji, którą możemy pokazać znajomym, to po wykonaniu łazienki mogą często nie mile skrytykować nasze pomysły.

– Jeśli nie mamy projektu wykonawczego, z zaznaczonym każdym wymiarem montażu wszystkich elementów, to albo będziemy musieli “stać ” nad wykonawcą każdego dnia i wszytko mu tłumaczyć lub jeśli damy jemu wolną rękę, możemy być później zaskoczeni.

– Nie ma możliwość porównania kilku opcji rozwiązań w łazience. Na papierze czy na wizualizacji jet to bardzo łatwe.

Możliwe, że powższe uwagi nie są dostateczne na korzyść projektowania wnętrz łazienki, więc spróbuję wypisać punkty za i przeciwy, które najlepiej zobrazują korzyści lub straty.

Za projektowaniem wnętrz łazienki:

– dzięki dobrym planom  projektowym , można dokładnie wykosztorysować łazienkę przed rozpoczęciem prac,

– mamy wizualne potwierdzenie dzięki wizualizacji czy o taki projekt łazienki nam chodziło,

– wiemy, z góry jakich materiałów szukać i jakie możemy zastosować zamienniki,

– mamy gwarancję na zachowanie bezpiecznych wymiarów w łazience,

– możemy przed remontem, zobaczyć i porównać kilka opcji i wersji,

– mamy jasno napisane i narysowane “wytyczne” projektowe, które nasz wykonawca dobrze zrozumnie,

– mamy zebrane wszystkie nasze pomysły i zapisane na papierze, możemy je wykorzystać później do remontu, nie będzie trzeba od nows wymyślać “koła”,

– mamy fachowe doradctwo projektowe przy wyborze materiałów do łazienki,

– mamy kogo się poradzić w kwestii naszych pomysłów, czy są realne do wykonania,

– mamy możliwość pokazać swój projekt na papierze, swojej rodzinie i znajomym – żeby się później z naszych pomysłów nie śmiali:)

– i najważniejsze, nie tracimy czasu na bieganie po sklepach, przeglądania setek stron z aranżacjami łazienek,

Przeciw projektowaniu wnętrz łazienki:

– dodatkowy koszt rzędu klikustet złotych,

– brak gwarancji idealnego wykonania przez wykonawcę, planów projektowych (może ich nie rozumieć),

– brak gwarancji, że projektant zna się na technicznych czy wykonawczych aspektach remontów łazienek (może być tylko na stawiony na aranżację łazienki),

– możliwość “naciągnięcia” nas przez projektanta na droższe materiały,

– możliwość narysowania projektu pięknego lecz nie wykonalnego lub po wycenie od wykonawcy, bardzo drogiego,

– strata czasu na bieganie po sklepach, przeglądanie setek stron z aranżacjami łazienek, itp.

Powyższa ilość “za” jest dużo dłuższa niż “przeciw”, oczywiście to nie wyszstko co można napisać, każdy może dołożyć swoje doświadczenia i porównać.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.