Jakie Płytki Powinienem Użyć do Mojej Łazienki?

Dzisiaj porozmawiamy o płytkach do łazienki. Jakiego rodzaju płytek powinienem użyć do łazienki? To jedno z najczęstszych pytań, które otrzymujemy i oczywiście jest to dobre pytanie, ponieważ większość powierzchni w łazience jest pokrytych płytkami. Zasadniczo są trzy rzeczy, o których chcesz pomyśleć, wybierając płytki do łazienki. Jednym z nich jest rozmiar i kształt płytki, a większość ma różne rozmiary i kształty. Drugą rzeczą jest tekstura płytki. Rzeczywista tekstura fizyczna; jakie daje wrażenie przy dotyku? Jakie będzie uczucie pod stopami? Jakie będzie uczucie, jeśli dotkniesz ich na ścianie? Wreszcie kolor i wzór. Bardzo wyraziste lub czyste płytki. To są trzy rzeczy, które zdecydowanie należy wziąć pod uwagę.

płytki do łazienki glazura

Jeśli chodzi o teksturę, oczywiście mówimy o płytce podłogowej, która będzie bezpieczna i antypoślizgowa. Jedną z rzeczy, które możesz dowiedzieć się o płytkach, jest współczynnik poślizgu dla konkretnej płytki. Często patrzymy na te współczynniki poślizgu, aby ustalić, czy płytka do łazienki będzie bezpieczna w mokrych warunkach. Niektóre nadają się tylko do suchych pomieszczeń, a w kontakcie z wodą mogą być niebezpiecznie. Szczególnie ma to znaczenie przy wyborze płytek do brodzika z odpływem liniowym.

Istnieją zasadniczo trzy rodzaje płytek, które są najbardziej popularne podczas projektowania i remontu łazienki. Są to płytki glazurowe – ścienne, które zawsze mają szkliwionie na powierzchni. Gres, który jest szkliwiony na powierzchni, a także ma kolorowy korpus płytki, a następnie jest to kamień naturalny, który oczywiście jest naturalny. Istnieją również płytki z gliny, betonowe i szkła, które nie są używane tak często. Szkło jest często dodatkowym akcentem, ponieważ może być delikatne podczas mocowania drzwi prysznicowych i armatury. Płytka betonowa staje się coraz bardziej popularna, ale nadal nie znajduje się w pierwszej trójce.

Ponownie, jednym z pytań, które otrzymujemy, jest to, czego powinienem użyć? Czy powinienem używać kamienia naturalnego? Czy powinienem używać gresu? Istnieją pewne znaczące różnice między tymi trzema płytkami. Obecnie większość ludzi nie używa kamienia naturalnego, przynajmniej na podłodze  czy w prysznicu. Częściej używa się płytki glazurowe lub gresu, które „wyglądają” jak kamień naturalny ale ich  konserwacja i utrzymanie, nie jest tak wymagająca kamień naturalny. Płytki glazurowe i gres są szkliwione na powierzchni lub mają kolorową strukturę i są łatwe w czyszczeniu. Nie muszą być impregnowane, gdzie kamień naturalny zwykle musi być zaimpregnowany. Istnieje wiele płytek, które wyglądają jak kamień naturalny.

płytki do łazienki gres

Inną cechą płytek jest ich wytrzymałość. Płytki gresowe będą miały niższy współczynnik uszkodzeń niż glazura. Zasadniczo płytki gresowe będą trudniejsze do złamania. w starych łazienkach, używane były zasadniczo płytki z glazury a na podłodze płytki z terakoty ale to są płytki o wysokim współczynniku na uszkodzenia. Jednak w budynkach użytkowania publicznego takich jak, szpital czy nawet sklep, absolutnie wybrałbyś płytkę z gresu technicznego, ponieważ będzie to płytka trudniejsza do uszkodzenia i wytrzyma większy ruch oraz obciążenie. Jednak ludzie wybierają płytki gresowe dla innej cechy, którą jest to, że krawędzie mogą być, jak to nazywamy, rektyfikowane. Oznacza to, że krawędzie są cięte prosto i co do milimetra, dzięki czemu można wykonać fugę o szerokości 1 mm. Płytki glazurowe mają zazwyczaj zaokrągloną krawędź, a gresowe nie. Dzięki temu możesz wybrać nawet bardzo duże płytki i cieszyć się 1 mm fugą. Obecnie na rynku można zamówić płytki glazurowe rektyfikowane ale ostre krawędzie są bardzo kruche i łatwo się uszkadzają.

Płytki gresowe występują zasadniczo w dwóch odmianach; gres techniczny i gres szkliwiony a inaczej gres porcelanowy. Wśród najważniejszych właściwości, jakimi charakteryzuje się gres szkliwiony, należy wymienić dużą twardość, a także odporność na ścieranie i zabrudzenia. Jest on niestety mniej odporny na uderzenia. W takim przypadku ewentualne odpryski szkliwa mogą odsłaniać rdzeń takiej płytki, który wykonany jest z materiału najczęściej różniącego się strukturą i kolorem od warstwy szkliwionej gresowej płytki.

płytki do łazienki mozaika

To są trzy najpopularniejsze rodzaje płytek wybieranych do łazienki. Jest to glazura, gres i kamień naturalny. Jak powiedziałem, większość ludzi wybiera glazurę na ściany a na podłogi gres, jednak płytki gresowe są produkowane w pełnej gamie faktur i wzorów, że płytki gresowe wybiera się również na ściany.

Ostatnim elementem, który trzeba brać pod uwagę przy wyborze płytki do łazienki, to cena. Obecnie można nabyć dobrej jakości płytki gresowe w granicach 60-120 zł za m2. Najtańsze będą płytki glazurowe, droższe płytki rektyfikowane, gresy a najdroższe są z kamienia naturalnego.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.