Zasady Dbania O Płytki Łazienkowe

wrz 18, 2013 | Remonty Łazienek

Posadzka w łazience wymaga większej troski, ze względu na specyficzne warunki w których jest używana. Dodatkowo płytki łazienkowe muszą być odporne i zabezpieczać przed powstawaniem grzybów i drobnoustrojów.  Ponieważ, może się wydawać, że o tak twarde materiały nie trzeba specjalnie dbać,  nikt nie przykłada do tego uwagi. Mimo to, zasady dbania o płytki łazienkowe są w tym przypadku są jak najbardziej trafne.

Podstawowe zasady dbania o płytki łazienkowe

Każdy rodzaj płytek łazienkowych, podlega trochę innym zasadom pielęgnacji. Posadzkę z płytek gresowych i z płytek szkliwionych tuż po zakończeniu prac remontowych, można oczyścić z nalotu pozostałym po fugowaniu, przy pomocy lekko kwaśnych środków. Dodatkowo usunie to wosk, którym często powlekane są nowe płytki dla ich zabezpieczenia.

Pielęgnacja płytek gresowych

Pielęgnacja płytek gresowych, które występują w dwóch rodzajach: naturalnej i polerowanej, jest zazwyczaj inna. Posadzka naturalna jest mało nasiąkliwa, ponieważ w trakcie procesu wypalania zamykają się w niej mikropory, toteż nie wymaga ona specjalnej konserwacji. Jest ona z natury zabezpieczona przed wnikaniem brudu i wilgoci. Dlatego do jej czyszczenia stosuje się zwykłe środki do czyszczenia posadzki kamiennej. Do usuwania silnych zabrudzeń używa się natomiast środków odtłuszczających, które po później trzeba dokładnie zmyć.

zasada dbania o płytki łazienkowe łazienka w 10 dni

Zaimpregnowana płytka gresowa firmy Opoczno

Płytki gresowe ale w wersji polerowanej, która charakteryzuje się większą intensywnością kolorów, silniej uwidocznionym wzorem oraz ogólnie podwyższoną estetyką.

Płytki z gresu polerowanego jest bardziej nasiąkliwe i łatwiejsze do zabrudzenia, gdyż w trakcie polerowania zasklepione wcześniej pory ulegają otwarciu.  Zarówno w pory, jak i w powstałe zarysowania z łatwością wnika brud oraz wilgoć. Takie płytki można zabezpieczyć przed brudem używając odpowiednich impregnatów. Jednak istnieje ryzyko wystąpienia przebarwień. Uprzednio zakonserwowany gres można czyścić zwykłymi detergentami przy pomocy szczotki (szmatka nie jest wskazana, gdyż będzie raczej wcierała brud w pory). Dostępne są też specjalne wywabiacze do usuwania trwałych zabrudzeń.

Zasady dbania o płytki łazienkowe szkliwione

Posadzka z płytek szkliwionych, która została odpowiednio oczyszczona po remoncie, jest znacznie prostsza i w zasadzie ogranicza się do usuwania kurzu i zabrudzeń. Taka posadzka nie wymaga polerowania ani impregnowania, a regularnie czyszczona zapobiega rozwojowi mikroorganizmów, jest też doskonała dla alergików. Pielęgnacja posadzki szkliwionej na co dzień polega na przetarciu powierzchni mopem lub szmatką zamoczoną w wodzie z detergentem.

W przypadku trwałych zabrudzeń i silnych plam, można sięgnąć po dostępne wywabiacze do płytek szkliwionych, które wchodzą w reakcję chemiczną z plamą lub środki ścierne, które pozwalają wyczyścić zabrudzenie w sposób mechaniczny.

Nie należy zapomnieć o impregnacji fug, które najmocniej wchłaniają brud.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.