Armatura Łazienkowa – Na Jakiej Wysokości?

wrz 3, 2013 | Armatura Łazienkowa

Wysokość montażu armatury łazienkowej zależy od osoby która będzie z niej korzystać. Dla dzieci i osób niskich możemy zaplanować wymiary niższe do standardowych. Dobrze takie założenia zrobić podczas remontu łazienki i dostosować wysokość armatury do indywidualnych potrzeb.

W tym materiale omówimy rodzaje i do czego ma służyć armatura łazienkowa a także dlaczego, trzeba określać położenie instalacji doprowadzającej wodę użytkową i odpływ kanalizacyjny i dlaczego istnieją pewne standardy wysokości, które mogą być użyte jako wytyczna do planowania swoich indywidualnych wymiarów.

Wysokość montażu umywalki łazienkowej.

armatura łazienkowa remont łazienki w 10 dni warszawa

Umywalka jest zazwyczaj montowana na wysokości 85 centymetrów go górnej krawędzi umywalki, ponieważ ta wysokość jest najbardziej optymalna dla średniego wzrostu człowieka. Baterię naścienną, należy  montować na wysokości od 25 do 35 centymetrów nad górną krawędzią umywalki, ponieważ bateria umywalkowa zamontowana poniżej tego pułapu utrudni korzystanie z umywalki, a zamontowana powyżej, sprawi że woda zacznie się rozbryzgiwać pod wpływem własnego ciśnienia.

Najlepiej jednak jest doprowadzić rury poniżej umywalki i kupić baterię sztorcową tzn. na umywalkę, należy wtedy zakupić odpowiednią umywalkę z otworem lub zamocować wysoką wylewkę baterii do blatu. Wtedy nie będzie dylematu jak wysoko powinna się znaleźć bateria. Rury z wodą użytkową powinny zostać doprowadzone pod umywalkę, na której zamontujemy baterię stojącą, na wysokości około 60 centymetrów. Połączenie wykonuje się przy użyciu elastycznych wężyków.

Wysokość baterii wannowej

armatura łazienkowa remont łazienki w 10 dni warszawa

Dobrze jest jeśli bateria wannowa będzie się znajdowała się około 20 centymetrów nad górną krawędzią wanny, z zastrzeżeniem, że wysokość montażu nie powinna być mniejsza niż 60 centymetrów nad podłogą, dlatego aby wąż słuchawki prysznicowej mógł sięgnąć na wysokość około dwóch metrów, gdzie znajdzie się uchwyt prysznicowy.

Wysokość baterii prysznicowej

Bateria prysznicowa powinna być zamontowana na wysokości 110-130 centymetrów, ponieważ na tej wysokości będzie ona w najbardziej wygodniej pozycji, ponieważ ta wysokość zapewni, że nie będziemy o nią zawadzać podczas kąpieli.

Standardowy system to instalacja drążka prysznicowego z przesuwną główką, dzięki której słuchawka prysznicowa może znaleźć się na wysokości ponad dwóch metrów, co ma znaczenie dla użytkowników o dużym wzroście.

Zawsze należy pamiętać o prawidłowym rozstawie rur na 15 cm aby były w jednym poziomie i dostatecznie wystawały ze ściany w innym przypadku trzeba dokupywać przedłużki. Przy montażu rur można zastosować specjalne plastikowe przymiary które idealnie ustawią odpowiedni rozstaw i co pozwoli na prawidłowy montaż.

Armatura łazienkowa

armatura łazienkowa remont łazienki w 10 dni warszawa

Baterie należy montować w osi symetrii urządzeń sanitarnych, dlatego do instalacji sprzętów łazienkowych warto zatrudnić firmę która to wykona i sprawdzi szczelność oraz podłączy wszystkie baterie, zawory, rury i odpływy.

Samodzielny montaż baterii może grozić zalaniem mieszkania lub zawilgoceniem, ponieważ nawet jeśli użyjemy taśmy teflonowej i pasty monterskiej – nieumiejętne skręcenie gwintów może doprowadzić do mikro wycieku, o którym nie będziemy mieli pojęcia, a który doprowadzi do zawilgocenia i uszkodzenia struktury ściany w naszej łazience, nie wspominając o sąsiadach.

Najnowszym typem baterii są baterie podtynkowe to znaczy nowością są systemy podtynkowe baterii i deszczownicy do prysznica. Armatura wannowa i umywalkowa od zawsze był montowana w ścianie, teraz możemy montować na wannie i na umywalce, jednak systemy podtynkowe możemy zastosować tylko przy remoncie kapitalnym łazienki. 

Armatura łazienkowa w systemie podtynkowym ma niestety wadę, którą jest brak możliwości wymiany na nowszy model, ale w przypadku armatury wannowej czy umywalkowej nie ma z tym problemu.

Podsumowując armatura łazienkowa aby spełniać swoje funkcje, musi być instalowana na odpowiedniej wysokości, ponieważ używanie armatury ma być przyjemne i naturalne a nie powodować dyskomfort lub ból w plecach.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.