Oświetlenie Łazienkowe. Porady

Oświetlenie łazienkowe z naszego punktu widzenia, powinno być przede wszystkim skuteczne czyli pozwalające na bezproblemowe korzystanie z pomieszczenia oraz możliwie tanie by niepotrzebnie nie wydawać pieniędzy na rzeczy, z których nie będziemy korzystali albo na mające tańsze odpowiedniki o tej samej użyteczności.

oświetlenie łazienkowe remont warszawa łazienka w 10 dniOsobną kwestią jest tworzenie łazienek tematycznych czyli opartych o konkretny styl, na przykład industrialny, klasyczny międzywojenny lub art deco. W takim wypadku będziemy raczej skupiać się na dobieraniu oświetlenia do epoki i koszty nie będą miały większego znaczenia a nawet użyteczność pójdzie na drugi plan.

Łazienka dla każdego

Jeśli naszym priorytetem jest użyteczność to powinniśmy skupić się na oświetleniu sufitowym oraz doświetleniu okolic lustra.

Lustro to newralgiczny punkt łazienki gdyż musimy się dobrze widzieć.

oświetlenie łazienkowe remont warszawa łazienka w 10 dniPrzede wszystkim trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Dlatego wszelkie urządzenia podłączone do prądu nie mogą być instalowane bliżej niż 60 centymetrów od wanny i brodzika a oświetlenie musi znajdować się co najmniej 225 centymetrów nad podłogą. Wszystkie tego typu przepisy precyzuje norma PN-91/E-05009/701. Warto jest też zamontować sobie transformator, który przetworzy napięcie 20V na 12V czyli zupełnie dla nas niegroźne. Urządzenie wysokiej jakości tego typu kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Halogen w suficie 

Zdecydowanie najtańszym  rozwiązaniem jest zastosowanie halogenów na suficie. Można je rozmieścić tak by oświetlały najważniejsze miejsca w łazience oraz dostarczały ogólnego rozświetlenia pomieszczeniu. Przy odrobinie inwencji artystycznej można je ułożyć w ciekawe wzory. Jednak wymagane jest wykonanie sufitu podwieszanego co podnosi koszty i w przypadku niskich łazienek nie jest to wskazane.

oświetlenie łazienkowe remont warszawa łazienka w 10 dniSą tanie, wytrzymałe a ich wymiana nie nastręcza żadnych kłopotów. Są też energooszczędne. W żadnym wypadku nie należy stosować świetlówek kompaktowych gdyż takie nadające się do łazienek są bardzo drogie i do tego charakterystyka ich pracy całkowicie znosi ich energooszczędne właściwości. Zaraz po włączeniu świetlówka bierze dużo prądu a jej częste włączanie i wyłączanie znacznie skraca jej żywotność.

Oświetlenie łazienkowe LED

Zastosowanie żarówek LED też mija się z celem, chyba że bardzo zależy nam na różnych kolorach światła. Technologia LED jest wciąż bardzo droga a w łazience nie przebywamy wystarczająco długo by się nam to zwróciło w rachunku za prąd. Podświetlenie lustra wykonujemy za pomocą specjalnych kinkiecików umieszczanych w specjalnym otworze w samym lustrze, trochę nad nim lub po bokach.

Najlepiej jest stosować zwykłe żarówki włączane niezależnie od oświetlenia reszty pomieszczenia. Ideałem jest włącznik z podziałem na dwa obwody, kinkiet zapalny przy lustrze.

oświetlenie łazienkowe remont warszawa łazienka w 10 dniZgodnie z pomysłem projektanta

Powyższe rozwiązanie nie jest może najprostszym z możliwych ale na pewno najbardziej skutecznym i efektywnym ekonomicznie. Jeśli jednak chcemy by nasza łazienka była nietypowa to możemy naprawdę zaszaleć gdyż do wyboru mamy źródła światła wbudowane w sprzęty łazienkowe a także niezależne, bardzo oryginalne sposoby oświetlenia. Możemy z nich wszystkich oczywiście korzystać równocześnie.

Najlepszym przykładem na wbudowane źródła światła są podświetlane lustra. Podświetlenie może być ich integralną częścią lub może stanowić element ramy. Taki dyskretny sposób dostarczania światła jest możliwy dzięki zastosowaniu technologii LED. Wytwarzane w tym standardzie „żarówki” są bardzo małe, wytwarzają mało ciepła a energii zużywają tyle co nic.

oświetlenie łazienkowe remont warszawa łazienka w 10 dniTen sam mechanizm podświetlenia bardzo często stosowany jest także w wannach oraz w kabinach prysznicowych. Diody są sprytnie pochowane w elementach konstrukcyjnych tych sprzętów i dzięki dużej ich ilości dają bardzo dużo światła a dowolnym kolorze. Bardzo ciekawe jest też podświetlenie w ten sposób źródeł wody, w szczególności słuchawek pryszniców.

Montowane są w nich diody LED, które świecą różnym kolorem światła w zależności od temperatury wody. Chłodna woda to kolor niebieski, cieplejsza zielony a gorąca czerwony. Jeśli temperatura przekroczy granicę bezpieczeństwa to diody zaczynają mrugać ostrzegając przed poparzeniem. Nie trzeba się bać o prąd tak blisko wody gdyż najczęściej za całe zasilanie wystarczy strumień wody napędzający małą turbinkę samej słuchawce lub pojedyncza mała bateria.

Wyjątkowo ciekawym alternatywnym oświetleniem całej łazienki jest oświetlenie na płytach. Jeśli się na nie zdecydujemy to musimy podjąć decyzję jeszcze przed położeniem płytek na ściany gdyż będą one musiały być zamontowane na specjalnym stelażu. W miejscu ich łączeń umieszcza się diody LED, które tworzą ścianę delikatnego światła znakomicie rozświetlając całe pomieszczenie. Nie jest to rozwiązanie tanie ale też nie znowu takie drogie.

oświetlenie łazienkowe remont warszawa łazienka w 10 dniAbsolutnym szczytem osiągnięć technologicznych w dziedzinie oświetlenia łazienkowego są światłowody. Mają one postać maleńkich lub nawet całkiem sporych rurek, które przewodzą w swoim wnętrzu światło i równocześnie oddają je na zewnątrz. Montuje się je razem z odpowiednim zabezpieczeniem.

Układać je można całkowicie dowolnie tworząc nawet fantazyjne wzory świecące dokładnie takim światłem jakie ustawimy na zasilającym je generatorze. Sterujemy tym wszystkim za pomocą pilota a dzięki technologii nierównomiernego podświetlania światłowodów możemy uzyskiwać absolutnie dowolne efekty.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.