Łazienka Z Oknem. Prawidłowa Aranżacja.

Łazienka z oknem jest idealnym sposobem na doświetlenie najmniejszej nawet łazienki.Dostęp światła słonecznego jest zdecydowanie najbardziej pożądany. O wiele łatwiej bowiem jest wykonać makijaż w świetle dziennym, gdyż wygląda on wtedy bardziej naturalnie. Mieszkając w bloku bardzo trudno stać się posiadaczem łazienki z oknem. Blokowe łazienki są zwykle ze wszystkich swych stron otoczone innymi pomieszczeniami, jak kuchnia, pokój czy przedpokój. Właściciele szeregowców oraz domów jednorodzinnych mogą sobie pozwolić na zaprojektowanie łazienki z oknem.

Idealna wentylacja

łazienka z oknem remont łazienki w 10 dni warszawaŁazienka z oknem to nie tylko dostęp światła dziennego. To również pomoc w utrzymaniu odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, w którym z zasady zawsze panuje duża wilgotność. Bardzo łatwo wtedy o pleśń i grzyb, które są nie tylko nieestetyczne, ale również bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.Warto zainwestować w okna posiadające zamontowane nawiewniki lub klapy wentylacyjne, dzięki którym możemy wywietrzyć łazienkę w momencie, gdy otwarcie okna nie wchodzi w grę.

Takie nawiewniki i klapy pomogą nam pozbyć się wilgoci na przykład w chłodne, deszczowe lub zimowe dni oraz gdy jesteśmy poza domem. Jeśli dodatkowo będą wyposażone w filtr powietrza staną się idealną zaporą dla kurzu, pyłków i owadów.

Okno nie tylko tradycyjne

Wielkość okna zależy tylko i wyłącznie od wielkości łazienki. Gdy jest ona mała to duże okno zajmie nam zbyt dużo miejsca i możemy mieć problem z umiejscowieniem wszystkich potrzebnych urządzeń. Z kolei malutkie okno w dużej łazience nie spełni swojej funkcji ozdobnej i wentylacyjnej. Ważne jest zatem zachowanie odpowiednich proporcji.

Dużą rolę w aranżacji łazienki odgrywa kształt okna. Nie musi być ono tradycyjne. Idealnie sprawdzają się okna półokrągłe, okrągłe, rombowe, trójkątne. Nadają pomieszczeniu bardziej nowoczesny wygląd, jednocześnie pasując niemal do każdego wnętrza. Gdy nasza łazienka jest bardzo duża możemy rozważyć zastosowanie bardziej przeszklonych powierzchni.

W tym momencie dostęp do światła naturalnego jest wręcz nieograniczony. Nie musimy się przy tym obawiać o to, iż nasza łazienka stanie się przez to bardziej chłodna. Nowoczesne okna i ramy okienne nie pozwalają na uciekanie ciepła na zewnątrz.

Zasady aranżacji

Przy aranżacji łazienki z oknem warto pamiętać o kilku zasadach.

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że powinniśmy mieć swobodny dostęp do okna. Jest to szczególnie ważne przy jego myciu. Trzeba przyznać, że mycie okna znajdującego się nad dużą prostokątną lub narożną wanną jest zdecydowanie utrudnione. Również zbyt mała odległość od kabiny prysznicowej może powodować problemy na przykład szczególnie z jego otwieraniem oraz myciem.

Drugą sprawą jest umieszczenie umywalki bezpośrednio pod oknem. O ile w kuchni może to być dobre rozwiązanie, o tyle w łazience jest to raczej niefortunny wybór, ponieważ nie będziemy mieli możliwości powieszenia lustra nad tak zamontowaną umywalką i konieczne będzie znalezienie dla niego dodatkowego miejsca. A przecież lustro jest nie mniej ważne w łazience niż wanna czy umywalka.

Zachowanie intymności

Do ozdoby łazienkowego okna nadają się zarówno tradycyjne firanki jak i nowoczesne rolety czy żaluzje. Ich szeroki wachlarz wzorów i kolorów dostępnych na rynku pozwala na indywidualne dopasowanie do wystroju pomieszczenia.

Dobrym rozwiązaniem jest tez użycie w miejsce tradycyjnej szyby kolorowych witraży. Taka ozdoba pozwoli nam dostarczyć do pomieszczenia wystarczającą ilość światła słonecznego zachowując przy tym naszą intymność. Jest to szczególnie ważne, gdy jej okno wychodzi na ulicę, lub do ogrodu sąsiadów. Od niedawna spotkać się można z kolorowymi lub lekko mlecznymi foliami do naklejania na szybę.

Taka folia nie tylko skutecznie zasłoni wnętrze pomieszczenia przed ciekawskimi oczami, ale także stanowi jego niezależną ozdobę.

Kwiaty w łazience

Warto pamiętać, że okno to nie tylko wentylacja i oświetlenie łazienki. To także jej dodatkowa ozdoba. Parapet okienny jest świetnym uzupełnieniem łazienkowych pólek i półeczek. Możemy na nim ustawić kwiaty doniczkowe lub świece zapachowe, albo jedno i drugie. Oczywiście jest to także idealne miejsce na piękne, ozdobne słoiczki z solami kąpielowymi.

Stawiając kwiaty na parapecie okna łazienkowego musimy pamiętać o wyborze takich gatunków, które uwielbiają bardzo wilgotne pomieszczenia. Podczas kąpieli nasza łazienka będzie przypominać saunę, a to odpowiada wielu roślinom doniczkowym i rosną one bujniej niż w innych pomieszczeniach. Jednak wbrew pozorom nie każde kwiaty doniczkowe pasują do łazienki, właśnie ze względu na zbyt dużą wilgotność powietrza.

Do łazienki nie nadają się rośliny kaktusowate, które zdecydowanie uwielbiają ciepłe i suche powietrze.

Łazienka z oknem ma swój niepowtarzalny klimat. Ciekawie zaaranżowane okno w połączeniu z elegancką glazurą i nowoczesnymi urządzeniami sanitarnymi oraz oryginalnymi dodatkami tworzy w pomieszczeniu ostoję spokoju i relaksu.

Zdjęcia przykładowych umywalek można znaleźć na naszej stronie Pinterest.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.