Ogrzewanie Łazienki – Co Trzeba Wiedzieć

Łazienka to pomieszczenie nietypowe w skali domu praktycznie pod każdym względem.

Nie inaczej jest w kwestii ogrzewania. Dla zapewnienia nam komfortu cieplnego potrzeba tam wyższej temperatury niż w innych pokojach. Optymalna dla nas temperatura zamyka się w przedziale 21-25 stopni Celsjusza lecz w łazience potrzebne są przynajmniej 24 stopnie Celsjusza by nie było nam zimno po wyjściu spod prysznica albo chociażby po umyciu twarzy wodą.

Potrzebne jest zatem do tego więcej energii niż gdzie indziej. Dodatkowo dobre ogrzewanie łazienki w połączeniu z dobrą wentylację zapobiega powstawaniu grzyba i pleśni.

Zapotrzebowanie na energię i ogrzewanie ścienne

ogrzewanie_lazienki_remont_goldwood_warszawa2Szacuje się, że utrzymanie właściwej temperatury w łazience o wielkości 5 metrów kwadratowych w dobrze ocieplonym budynku wymaga zamontowania ogrzewania o mocy około 500W. Jest to dość sporo jak na tak małe pomieszczenie lecz trzeba pamiętać, że będziemy dążyli do utrzymania wyższej temperatury niż gdzie indziej a pomieszczenie jest w dodatku mocno wentylowane, co powoduje istotne straty energii.

Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku są grzejniki żeberkowe montowane na ścianie, które służą też znakomicie do suszenia ręczników.

Zazwyczaj montowane są przy nich dodatkowe grzałki elektryczne, które pozwalają na ich suszenie także poza okresem grzewczym. Do naszego pomieszczenia potrzebny będzie grzejnik o wysokości około 110 centymetrów – powinien mieć on około 500W mocy.

Trzeba jednak uważać gdyż chromowane grzejniki o identycznych parametrach co niechromowane wydzielają o blisko 30% ciepła mniej. Za ładny wygład płacimy znacznym spadkiem efektywności i musimy albo zrezygnować z chromu albo kupić większy grzejnik. Opcją też jest zakup drugiego grzejnika.

Ogrzewanie dużych łazienek – woda czy prąd?

ogrzewanie_lazienki_remont_goldwood_warszawa1W przypadku większych łazienek koniczne jest dostarczenie znacznie większej ilości energii.

Opcją minimum jest montaż drugiego a czasami nawet i trzeciego grzejnika żeberkowego. Robi się to jednak zwykle tylko w sytuacjach kiedy nie ma możliwości zainstalowania dużo lepszego ogrzewania podłogowego. Kłopot pojawia się zawsze kiedy nie zaplanujemy tego typu ogrzewania na etapie wykańczania łazienki.

Do wyboru mamy kilka typów ogrzewania podłogowego, które sprawdza się w łazienkach lecz zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się ogrzewanie wodą i energią elektryczną.

Ogrzewanie wodne najczęściej montowane jest w łazienkach znajdujących się w domach, w których właściciele zdecydowali się na ogrzewanie piętra tradycyjnymi grzejnikami a parteru właśnie poprzez wodne ogrzewanie podłogowe.

Założenie instalacji w łazience polega po prostu na rozciągnięciu jej do kolejnego pomieszczenia na etapie tworzenia ogrzewania dla całego domu. Jeśli chcielibyśmy mieć wodne ogrzewanie podłogowe na piętrze to trzeba podłączyć je do klasycznego grzejnika za pomocą specjalnego zaworu. Jeśli cały dom jest ogrzewany z grzejników na ścianach to nie poleca się instalowania pełnego wodnego ogrzewania podłogowego w żadnej z łazienek.

ogrzewanie_lazienki_remont_goldwood_warszawaNiewątpliwą zaletą zastosowania ogrzewania wodą jest zmniejszenie kosztów ocieplania łazienki w sezonie grzewczym. Jego wada ujawnia się w cieplejszych miesiącach gdyż wtedy trzeba zużyć więcej energii do osiągnięcia odpowiedniej temperatury.

Stosowanie podłogowego ogrzewania elektrycznego polecane jest gdy mamy dwutaryfowy licznik zużycia prądu. Montujemy wtedy w całym domu akumulacyjne ogrzewanie podłogowe, które przykrywa się kilkunastocentymetrową warstwą betonu. Nagrzewa się go mocno w nocy a przez dzień oddaje on energię utrzymując przyjemne ciepło. Nie ma możliwości szybkiego, mocnego nagrzania podłóg lecz rachunki są mniejsze niż w przypadku rozwiązania alternatywnego.

Alternatywą są maty grzewcze lub przewody grzewcze pokryte jedynie cienką warstwą betonu. One mogą nagrzać się nawet w przeciągu 30 minut i w takim czasie przed kąpielą wystarczy je włączyć by cieszyć się przyjemnie ciepłą podłogą po wyjściu z wanny.

Montaż wodnego ogrzewania podłogowego

Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie wodnego ogrzewania podłogowego uzupełnionego naściennym grzejnikiem żeberkowym to musimy pamiętać, że zasilane one muszą być wodą o różnej temperaturze. Grzejnik naścienny najlepiej pracuje kiedy dostarczana jest do niego woda o temperaturze 65-75 stopni Celsjusza.

W tym samym czasie ogrzewanie podłogowe nie może mieć w sobie wody cieplejszej niż 55 gdyż jest to temperatura zapewniająca podłodze około 33 stopni Celsjusza czyli maksimum, powyżej którego robi się za ciepło. Są różne sposoby osiągania różnej temperatury w obu systemach grzewczych.

Najprostszy z nich przewiduje osobne obiegi grzewcze dla każdego z systemów. Takie rozwiązanie sprawdza się kiedy cały dom lub przynajmniej jedno jego piętro ogrzewane jest poprzez ogrzewanie podłogowe.

Jeśli planujemy wykonać tylko jeden obwód to musimy się zdecydować albo na specjalny zawór trójdzielny albo na zawór termostatyczny z czujnikiem temperatury.

Są to rozwiązania umożliwiające mieszanie wody wychodzącej z kotła i wracającej do niego w celu obniżenia temperatury wody zasilającej ogrzewanie podłogowe w łazience.

Sposób z termostatem jest znacznie lepszy gdyż zapewnia on wytwarzanie mieszanki o zawsze takiej samej temperaturze – zawór automatycznie dostarcza więcej lub mniej wychłodzonej wody do obiegu podłogowego.

Ogrzewanie Lustra

ogrzewanie_lazienki_remont_goldwood_warszawa4Jako dodatkowe ogrzewanie można zastosować maty grzewcze pod lustra. W tym przypadku nie jest to ogrzewanie w pełni tego słowa znaczeniu, a raczej użyteczny zabieg pozwalający utrzymać “suche” lustro pomimo gorących kąpieli.

Zdjęcia przykładowych umywalek można znaleźć na naszej stronie Pinterest.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.