Jak Zrobić Prysznic Bez Brodzika?

Dowiedz się, jak zrobić prysznic bez brodzika, który optycznie powiększy przestrzeń a zarazem ułatwi codzienne czynności. Skorzystaj z naszego poradnika i i zyskaj więcej komfortu w swojej łazience!

Prysznic bez brodzika to trudne zadanie

Montaż prysznica bez brodzika może okazać się skomplikowanym zadaniem dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał okazji przeprowadzać go samodzielnie. Dlatego podczas remontu zalecamy skorzystanie z pomocy bardziej doświadczonej osoby lub firmy Łazienka w 10 Dni, by mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo. W niektórych łazienkach jest to wprost niemożliwe, np. w łazience z pionem kanalaizacyjnym – żeliwnym.

Prysznic bez brodzika z odpływem liniowym lub punktowym

W obecnych okresie zazwyczaj wykonuje się brodzik z odpływem liniowym. Większość brodzików bez progu występuje w kształcie prostokątnym dlatego odpływ liniowy, który jest podłużny co sama nazwa wskazuje podnosi walory wizualne. W przypadku brodzika o kształcie kwadratu można zastosować na środku odpływ punktowy tzw. kratkę odpływową.

Odpływ liniowy składa się z niewielkiej rynny zabezpieczonej maskownicą, która bywa też nazywana rusztem. Rynna ta opiera się na niewielkich nóżkach. Woda z prysznica trafia do rynny i wlewa się do syfonu, by dalej lecieć rurą w stronę pionu kanalizacyjnego. Ruszt do odpływu dostępny jest w różnych wykończeniach ale najczęściej wypełnia się płytką podłogową.

Prawidłowe podłączenie do pionu kanalizacyjnego

Prysznic bez brodzika musi być odpowiednio podłączony do pionu kanalizacyjnego, należy pamiętać że spadek w stosunku do niego powinien wynosić ok. 2%.

Pamiętaj, że poszczególne warstwy podłogowe mogą mieć różne grubości, weź też pod uwagę wielkość syfonu i podejście kanalizacyjne, które musi być nachylone względem pionu. Całość może osiągać różną wysokość, np. 15-20 cm, i musi być schowana w stropie albo podłodze. Upewnij się, że masz na to dość miejsca. Po wyłożeniu wszystkich warstw podłoga pod prysznicem powinna być na takim samym poziomie, co podłoga w całej łazience.

Co ważne, jeśli masz łazienkę na gruncie, twoja podłoga będzie musiała zostać pokryta grubą warstwą izolacji termicznej. Z kolei jeżeli jest to łazienka na piętrze i umieszczasz instalację w stropie, musisz wyłożyć powierzchnię cieńszą warstwą izolacji akustycznej. Miej na względzie, że w obu przypadkach najpierw należy doprowadzić podejście kanalizacyjne, a dopiero potem kłaść izolację.

Jak Zrobić Prysznic Bez Brodzika?

Jak zrobić prysznic bez brodzika i zamontować odpływ liniowy?

Kiedy już podłączysz rurę kanalizacyjną (podejście) do pionu, włóż do otworu odpływ wraz z syfonem. Następnie zmierz, ile centymetrów wynosi różnica pomiędzy powierzchnią odpływu, a jastrychem, który znajduje się na całej podłodze łazienki.

Właśnie tyle centymetrów powinna mieć warstwa wylewki, którą następnie wlejesz do otworu. Pamiętaj tylko, żeby wcześniej wyjąć odpływ.

Kiedy wylewka wyschnie, ustaw na niej odpływ na nóżkach i ołówkiem zaznacz, w jakich miejscach się one znajdują. Potem wyciągnij odpływ, wywierć otwory w danych punktach i ponownie go włóż, tym razem podłączając syfon do rury kanalizacyjnej. Następnie z pomocą kołków i śrubek, ustaw odpływ stabilnie na miejscu.

Po podłączeniu z kanalizacją sprawdź, czy instalacja nie przecieka.

Posadzka na poziomie – wyrównanie

Kolejny etap prac polega na położeniu zaprawy murarskiej, czyli jastrychu, i wypoziomowaniu podłogi. Przy tej czynności pamiętaj, żeby przynajmniej z jednej strony odpływu liniowego zrobić niewielki spadek (ok. 2%). On sprawi, że woda będzie mogła swobodnie spływać do odwodnienia.

Już na tym etapie ważne jest, jakimi płytkami wykończysz podłogę. Ich grubość ma wpływ na poziom, na jakim znajdzie się maskownica. Zadbaj o to, by różnica poziomów pomiędzy nią a kafelkami wynosiła ok. 2 mm.

Hydroizolacja przy użyciu folii w płynie

Podłoże musi być dobrze zabezpieczone przed działaniem wody i wilgoci. Jeśli izolacja ma być skuteczna, najpierw sięgnij po taśmę uszczelniającą i zabezpiecz nią rozetę odpływową.

Później zaopatrz się w płynną folię. To jeden z popularniejszych środków do hydroizolacji, który można nakładać na różne sposoby: wałkiem, pędzlem albo szpachlą. Produkt wystarczy wcześniej tylko wymieszać.

Co dokładnie należy pokryć folią w płynie? Zabezpieczone muszą być wszystkie powierzchnie, które będą miały kontakt z wodą. Oznacza to nie tylko podłogę, ale także ściany, które znajdują się w pobliżu prysznicaWoda zazwyczaj sięga nie wyżej niż na 1,5 m, dlatego zwykle wystarczy, jeśli do tej wysokości ściany będą chronione folią.

Nałóż minimum dwie warstwy folii w płynie – przed nałożeniem każdej kolejnej upewnij się, że poprzednia jest już sucha.

Dla lepszej ochrony przed wodą i wilgocią w każdym wewnętrznym narożniku umieść kawałki taśmy uszczelniającej.

Układanie płytek w prysznicu bez brodzika

Po wykonaniu tych czynności nadchodzi czas na pokrycie zaprawą klejową podłogi (na grubość min. 2 mm) oraz płytek. Do tego potrzebujesz pacy. Przydadzą ci się też krzyżyki dystansowe. Dzięki nim uda ci się zachować równe odstępy pomiędzy płytkami.

Układanie płytek rozpocznij od obszaru tuż przy odpływie, zachowując odstęp pomiędzy nim a brzegiem kafelki o szerokości ok. 5 mm. Pamiętaj też, że powierzchnia płytek powinna sięgać nieco wyżej niż powierzchnia maskownicy. Co więcej, podobnie jak w przypadku poziomowania podłogi, tutaj również trzeba pamiętać o ok. 2% spadzie.
Osobom, które dopiero uczą się, jak zrobić prysznic bez brodzika oraz tym, którym zależy na czasie, zalecamy wykorzystanie niewielkich płytek. Powód jest prosty – spad sprawia, że dopasowanie wielkości płytek do podłoża jest trudniejsze. Większe płytki trzeba wtedy przycinać, a małe są od razu gotowe do użytku.

Fugowanie płytek w prysznicu bez brodzika

Po ułożeniu płytek i odczekaniu ok. 24 godzin (zaprawa klejowa musi najpierw wyschnąć) możesz przystąpić do nakładania fugi. Wcześniej tylko wymieszaj ją z wodą w proporcjach wskazanych przez producenta.

Prace zacznij od usunięcia krzyżyków dystansowych, a potem sięgnij po pacę i pokryj fugą powierzchnie pomiędzy płytkami. Później odczekaj aż masa wyschnie – trwa to zwykle ok. 30 min. Od tego momentu możesz już myć płytki – im szybciej to zrobisz, tym będzie to łatwiejsze.

Po wykonaniu tych czynności twój prysznic bez brodzika będzie już niemal gotowy do użytkowania.

 

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.