Duża Łazienka Czyli Salon Kąpielowy

sie 20, 2013 | Salon Kąpielowy

Duża łazienka, to duży problem podczas aranżacji. Teoretycznie nie powinno być z tym problemu, jednak jesteśmy przyzwyczajeni do małych łazienek i mamy często problem z wykorzystaniem całego potencjału dużej łazienki. Duża łazienka dobrze zaprojektowana może służyć za salon kąpielowy, który jest czymś więcej niż tylko miejscem do załatwiania potrzeb związanych tylko z higieną.

Za duża łazienka?

salon kąpielowy remont łazienki w 10 dni warszawaDość często można zauważyć, że Polacy nie za bardzo wiedzą, co zrobić w większymi łazienkami. Małe łazienki to bardzo często arcydzieła. Dzieła sztuki jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni a także niesamowite kompozycje estetyczne. Salon kąpielowy to luksus w mieszkaniu.

Nasza przedsiębiorczość ujawnia się w nich w pełni – przy bardzo ograniczonych zasobach i możliwościach dokonujemy cudów. Co się jednak dzieje, gdy mamy do dyspozycji dużą łazienkę? O zgrozo, nic! Większe pomieszczenia są takie same jak małe z tym, że wszystkie sprzęty są albo po prostu trochę większe albo zwyczajnie poustawiane dalej od siebie a przestrzeń się marnuje.

Zauważyć też można trend w architekturze nowo stawianych budynków, zgodnie z którym wielkość łazienek w stosunku do metrażu w polskich domach jest mniejsza niż na Zachodzie. Dochodzimy bowiem do wniosku, że skoro powstawialiśmy już tam wszystkie niezbędne rzeczy to nie ma po co więcej miejsca tracić, które może być przeznaczone na salon. Niby i jest to sensowne ale można pójść także inną drogą.

Dobre zagospodarowanie większej łazienki

Współczesne łazienki bardzo często przybierają postać tak zwanych pokojów kąpielowych. Zrozumienia, czym taki pokój kąpielowy różni się od zwykłej łazienki wymaga zmiany podejścia do problemu. Na chwilę trzeba zapomnieć o użyteczności i przestawić się na relaks oraz wygodę. Łazienka ma być miejscem wygodnego i przyjemnego spędzania czasu. Woda i kontakt z nią to jedna z przyjemniejszych rzeczy wiec jeśli dobrze się nad tym zastanowić, łazienka ma bardzo duży potencjał jako pomieszczenie relaksacyjne.

salon kąpielowy remont łazienki w 10 dni warszawaW praktyce wygląda to tak, że łazienka jest zazwyczaj dzielona na dwie części w sposób trwalszy (za pomocą drewnianej ścianki działowej lub parawanu) lub prostszy (małym murkiem czy po prostu przez estetyczne oddzielenie części przy wykorzystaniu innego podłoża lub tylko innej kolorystyki).

Jedna z nich pozostaje typowo użytkowa czyli znajdują się w niej jedna lub dwie umywalki, bidet i tak dalej, a w drugiej mamy kabinę prysznicową lecz to centralnie ustawiona duża wanna jest jej najważniejszym elementem.

Chodzi o to żeby można było po dniu pracy samemu lub w towarzystwie zanurzyć się w niej i odpowiednio zrelaksować. Dlatego tez bardzo często pokoje kąpielowe uzupełniane są o sprzęty nie pasujące nam raczej do łazienek takie jak barki na alkohole, lodówki a nawet telewizory i systemy audio.

Nie trzeba się bać o wilgoć – nowoczesne domy z dobrą wentylacją na pewno nie pozwolą by się coś elektrycznym sprzętom stało. Uzupełnieniem pokoju kąpielowego często są też różne komplety wypoczynkowe czyli fotele, stoliki, kanapy itp.

Łazienka w sypialni albo salonie? Czemu nie?

Pokoje kąpielowe to na pewno rozwiązania jak na nasz kraj nietypowe ale na pewno nie kontrowersyjne.

Kontrowersje budzi dopiero niewydzielanie łazienki w ogóle i łączenie jej  z innymi pokojami w domu. Jest to popularny pomysł szczególnie wśród nowoczesnych (lub jak kto woli: „nowoczesnych”) młodych małżeństw na Zachodzie.

Polega to głównie na łączeniu pokoju kąpielowego z sypialnią w taki sposób, że nie ma między nimi żadnych ścian a stawiany jest co najwyżej mały parawanik z jednej strony pełniący raczej rolę ozdobnego płotka niż zasłony – przesłony. Jest to niewątpliwie bardzo wygodne wyjście bo wszystkie rzeczy, które robiłoby się w pomieszczeniu siedząc na fotelu czy przy stoliku, można robić po prostu z wanny.

Połączenie łazienki z innym pomieszczeniem daje też niesamowite możliwości do kreatywnej aranżacji estetycznej przestrzeni. Trzeba jednak się upewnić, że wentylacja w domu czy mieszkaniu jest prawidłowa bo brak oddzielenia ścianami oznacza przedostawanie się wilgoci do innych pomieszczeń. Ze względu na znacznie większą powierzchnie takiej łazienki, nadmierna wilgotność powietrza nie jest jednak praktycznie nigdy problemem.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.