Lustra Do Łazienek – Niezbędny Element

sie 20, 2013 | Lustra do Łazienki

Lustra do łazienek. Czy można sobie wyobrazić łazienkę bez lustra? Raczej nie i to z bardzo wielu powodów. Przede wszystkim jest to bardzo ważny element z punktu widzenia użytkowego gdyż dbanie o higienę jest nierozerwalnie związane z dbałością o nasz wygląd.

Pozwalająca nam przejrzeć się w niej powierzchnia jest niezbędna do kontroli efektów naszych wysiłków – pytanie o to drugiej osoby mogłoby być zwodnicze. I w dodatku odrobinę niepraktyczne. Równie ważne są też właściwości estetyczne luster, które są wyjątkowo niezbędne w pomieszczeniach, w których okien nie ma wcale albo są one zdecydowanie niewystarczające. Lustra do łazienek te jednak niezbędny element.

Niezbędne narzędzie

lustra do łazienek remont łazienki w 10 dni warszawaPierwsza i najważniejsza cecha lustra, która zdecydowała o pojawieniu się tego przedmiotu w łazience to oczywiście możliwość przeglądania się w nim. Jest to konieczne by nie wyjść z domu z odrobiną pasty do zębów w kąciku ust czy odstającymi włosami na czubku głowy. Lustro nie jest jednak wyrocznią, która poda nam sumarycznie wszystkie wyniki w ładnym raporcie – pokarze ono nam tylko to, co samo będzie „widziało”. Dlatego bardzo ważne jest jego właściwe umieszczenie.

Trywialną kwestią chociaż czasami pomijaną jest idealne pionowe zawieszenie lustra podstawowego. Każde odchylenie od pionu będzie powodowało zaburzenie obrazu i jeśli będziemy dostosowywać fryzurę czy niektóre części garderoby opierając się na takim obrazie, uzyskamy po prostu zły efekt.

W normalnym korzystaniu z tego sprzętu będą nam bardzo przeszkadzać też problemy związane z wysokością. Lustro musi być ustawione tak, żebyśmy widzieli się w nim cali bez najmniejszych problemów i to bez konieczności schylania, wychylania się do boku czy stawania na palcach.

Jeśli ten warunek nie będzie spełniony to przeglądanie się będzie po prostu meczące. Jeśli w domu są osoby o bardzo różnym wzroście to można dla nich zamontować albo więcej luster albo po prostu dać jedno odpowiednio duże.

Problem będziemy również mieli jeśli zabraknie odpowiedniego oświetlenia. Lustro nie powinno nigdy znajdować się naprzeciw okna bo będzie odbijało promienie słoneczne oślepiając nas i dodatkowo będzie dawało nasze odbicie na mylącym, różnorodnym tle. W przypadku światła sztucznego trzeba pamiętać, że zdawanie się na ogólne oświetlenie łazienki nie jest koniecznością i można zamontować bardzo wiele różnego rodzaju oświetlenia specjalnie dostosowanego do montowania przy lustrach.

Lustra do łazienek i ich estetyka

lustra do łazienek remont łazienki w 10 dni warszawaLustro w łazience jest nie do przecenienia również z powodu kwestii estetycznych. Największą różnice potrafi ono zrobi pomieszczeniach małych i ciemnych, także tych bez okna, gdzie dołoży optycznie i światła i dodatkowych metrów kwadratowych powierzchni.

Z założenia powinno montować się tym większe i tym więcej luster im mniej miejsca i światła mamy w naszej łazience. Większe pomieszczenia też jednak mogą na nich skorzystać zwłaszcza, że nie będzie tam problemu z miejscem na ścianach czy szafkach dla ich montażu. Można zacząć naprawdę eksperymentować.

W dużych łazienkach lustra mogą przybierać naprawdę ciekawe formy. Można przykładowo wydzielić duży kawałek ściany, w który wbudujemy taflę większą od nas samych. Nic nie stoi także na przeszkodzie by lustro powiesić na stalowych linkach zwisających z sufitu.

Wyjątkowo pięknymi pomysłami dla pokoi kąpielowych są bardzo duże lustra dwustronne swobodnie zwisające właśnie na takich linkach z dodatkowym doczepieniem ich do ziemi. Oczywiście wymaga to już dużej przestrzeni by móc spokojnie poruszać się dookoła takiej konstrukcji.

Niezależnie od wielkości łazienki można eksperymentować z wielkością i kształtem luster, miejscem oraz sposobem ich montażu. W pierwszej z tych kwestii nie można nie zauważyć, że dominujące jeszcze do niedawna lustra prostokątne pojawiają się w naszych domach coraz rzadziej.

lustra do łazienek remont łazienki w 10 dni warszawa

Ten klasyczny kształt po prostu wychodzi z mody. Związane jest to w dużej mierze z rozwojem kreatywności jeśli chodzi o miejsce i sposób montażu luster. Coraz częściej dodaje się im charakteru stylowymi obramowaniami, które łączą się w jedną całość z ogólnym pomysłem na łazienką.

Więcej i więcej jest też luster stojących a nawet takich wynalazków, które stanowią integralną część ścian – zamiast trzech czy czterech rzędów płytek, równo z nimi w ścianę wstawione jest lustro a czasami nawet otacza ono całą łazienkę.

Wszystko dzisiaj zależy tak naprawdę tylko od naszej pomysłowości i zasobności portfela. Lustro stojące? Proszę bardzo. Lustro w ścianie? Nie ma problemu. Lustro zwisające od sufitu? Ależ oczywiście. By przekonać się, na jakie niesamowite pomysły wpadają budujący i/lub urządzający się właśnie ludzie, warto odwiedzić portale internetowe, na których prezentują oni zdjęcia gotowych już aranżacji.

Aranżacja małej łazienki w bloku. To już kwestia dyskusyjna ale wątpliwości nie podlega, że to, co ludzie potrafią zrobić ze swoimi łazienkami to często po prostu sztuka. Tak entuzjastyczne podejście do aranżacji łazienek może się wydawać dziwne ale osoby, które cenią piękno i ergonomię w swoim otoczeniu zawsze czerpią bardzo dużo przyjemności z poprawiania swojej przestrzeni życiowej.

aranżacja małej łazienki w bloku łazienka w 10 dni remont warszawa
Aranżacja małej łazienki w bloku – twórczość i kreatywność
Tworząc cokolwiek w przestrzeni, zawsze natrafiamy na ograniczoność miejsca. Mówiąc prościej i na przykładzie łazienki, mamy zawsze pomieszczanie o określonym kształcie i wielkości, w którym musimy zawrzeć wszystkie niezbędne funkcje i dodatkowo sprawić, by całość posiadała odpowiednie walory estetyczne. Szczególną skalę trudności zadanie przyjmuje to w niewielkich mieszkaniach, w których łazienka zaprojektowana jest tak, by zajmować jak najmniej miejsca. Architekci wychodzą z założenia, że nie będzie nam zależało na niczym więcej niż na ergonomii i to w dodatku w jej wydaniu minimalistycznym, ale na szczęście mamy też projektantów wyposażenia łazienkowego, którzy starają się dostarczyć nam przedmiotów zarówno pięknych jak i wykorzystujących przestrzeń w sposób optymalny.

aranżacja małej łazienki w bloku łazienka w 10 dni remont warszawa
Pierwsze kroki do symbiozy różnych funkcji przestrzeni
Jak większość innowacyjnych rzeczy, które człowiek w swojej historii stworzył, impulsem do poszukiwania rozwiązań zagospodarowania tej samej przestrzeni dla różnych funkcji równocześnie był niedostatek. W tym przypadku aranżacja małej łazienki w bloku, po prostu niedostatek przestrzeni. Industrializujące się społeczeństwa zmuszone były do mieszkania na bardzo małych powierzchniach, co na swoim przykładzie poznaliśmy dzięki blokom z wielkiej płyty. Mikroskopijne wymiary łazienek w tym budownictwie doprowadziły między innymi do powstania tak prostych rozwiązań jak szafka połączona z lustrem, w której możemy trzymać przybory do golenia, mycia zębów itp. Musimy mieć lustro, musimy mieć szafkę. Przed lustro i tak nic nie wstawimy ale za to możemy dać coś za nie. I w ten prosty lecz genialny sposób powstałą bardzo popularna dzisiaj lustro-szafka. To były oczywiście tylko pierwsze kroki.

Pod tynkiem i pod sprzętem
Projektanci wyposażenia łazienkowego jakiś już czas temu doszli do wniosku, że największa ilość miejsca w łazience niepotrzebnie marnowana jest na zbiorniki wody takie jak spłuczka czy podpory sprzętu, na przykład stojące umywalki. Z kolei największe zasoby niewykorzystanej przestrzeni znaleziono w ścianach, które przecież rzadko kiedy potrzebowały wielkiej odporności. Te spostrzeżenia spowodowały powstanie całej gamy produktów takich jak podwieszane, chowane pod tynkiem muszle klozetowe, których spłuczki znajdują się pod tynkiem i tylko mechanizm kontrolny jest widoczny. Takie montowanie sanitariatów pozwala na znaczne ich cofnięcie oraz całkowicie eliminuje z wnętrza pomieszczenia takie elementy jak właśnie spłuczka. Innym równie genialnym chociaż z pozoru prostym rozwiązaniem jest montowanie szafek (komód) pod samym zlewem czy w ogóle pod dłuższymi blatami łazienkowymi. Pod nimi można także ukryć pralkę lub suszarkę. Jest to rozwiązanie znakomite bo ukrywa wyposażenie pod bardzo estetycznymi konstrukcjami i wykorzystuje przestrzeń, która w innym przypadku byłaby marnowana z powodu podwieszonych nad nią urządzeń. Aranżacja małej łazienki w bloku może stać się okazją do twórczego projektowania łazienki.

Światło jest wszędzie
aranżacja małej łazienki w bloku łazienka w 10 dni remont warszawa

Jeszcze większą innowacyjnością twórcy wyposażenia łazienkowego potrafią prezentowana gruncie oświetlenia łazienki. Prawidłowe oświetlenie to zawsze problem gdyż miejsca jest mało a klasyczne źródła światła nie są zbyt małe a do tego są nieodporne na działanie czynników charakterystycznych dla łazienek. Zaczęło się w sposób prosty od halogenów montowanych w podwieszanych sufitach, dzięki czemu uniknięto stosowania jakichkolwiek kinkietów. A sufit i tak musiał być. I to siłą rzeczy w tym a nie w innym miejscu. Prawdziwą rewolucje przyniosła technologia LED. W chwili obecnej źródła światła mogą być montowane pomiędzy płytkami, dookoła ramy lustra, na brzegach wanny a nawet w strumieniu wody! Diody LED potrzebują tak mało prądu, że są całkowicie bezpieczne i zasilać je może strumień wody. W dodatku palić się one mogą w kolorze zależnym od temperatury wody, co może ułatwiać jej uregulowanie.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.