Wanna W Małej Łazience – Duży Kompromis

sie 17, 2013 | Wanny Łazienkowe | 1 komentarz

Wanna w małej łazience nie jest mile widziana, ze względu na duże gabaryty jednak można się postarać i pójść na kompromis. Wszyscy posiadacze małych łazienek stają zawsze przed dylematem czy instalować w niej wannę, która będzie zajmowała dużo miejsca a pewnie też nie za bardzo spełni nasze wymagania pod względem wygody, czy może ograniczyć się do prysznica, ewentualnie jakiegoś rodzaju hybrydy mającej na celu uchwycić zalety obu rozwiązań starając się równocześnie minimalizować uciążliwość wady takich rozwiązań.

Jeśli jednak zdecydujemy się na wannę to nasze plany musimy wcielać w życie z głową. Istnieje całkiem sporo sposobów na oszukanie przestrzeni i uzyskanie bardzo dobrego efektu mimo ograniczonych możliwości. Wanna w małej łazience jest trochę synonimem luksusu.

Wanna w małej łazience –  czas na kompromis

wanna w małej łazience remont łazienki w 10 dniDo łask zaczyna powracać coraz częściej kompromis powstały w latach ’20 minionego stulecia w Ameryce. Mowa tu oczywiście o specjalnie połączonych z prysznicami wannami, gdzie w zasadzie wanna jest po prostu bardzo dużym brodzikiem, o kształcie wanny oczywiście. W praktyce polega to na tym, że wstawiamy sobie małą wanienkę w miejsce w miejsce brodzika i potem w trakcie brania prysznica możemy równocześnie zbierać wodę by później się w niej trochę wymoczyć.

Rozwiązanie to powstało wbrew pozorom ze względów czysto stylistycznych a nie praktycznych. Prysznice nie były wtedy bowiem specjalnie popularne a w wyższych sferach stosowało się raczej wanny.

Dopiero rozwiniecie się mody na miedź w łazience i wszelkiego rodzaju parawany dało nam jeden z najlepiej rozpoznawalnych sprzętów łazienkowych w historii aranżacji wnętrz – miedzianą wannę na czterech nogach otoczoną parawanikiem i z dużą słuchawką prysznicową na stałe montowaną do ściany.

Nikt w małej łazience oczywiście nie będzie kopiował tego rozwiązania ale bazowanie na nim potrafi dać całkiem przyzwoite rezultaty chociaż zbyt dużej wygody nie uzyskamy. W takich rozwiązaniach praktycznie nie ma szans na to, by w wannie się wyciągnąć.

Błąd prostoty

wanna w małej łazience remont łazienki w 10 dniNajgorsze, co możemy zrobić to po prostu wstawienie zwykłej wanny, nie ważne czy do zabudowy czy wolno stojącej. Na taką wannę w mała łazienka po prostu nie ma miejsca i zamontujemy sobie miniaturkę, która nie będzie bardziej użyteczna niż duża miska.

Zrozumieć można jeszcze bardzo niskie osoby, które w tego typu wannach będą mogły wygodnie usiąść ale dorosły mężczyzna o normalnym wzroście będzie wbijał sobie kolana w brodę a osoba masywniejsza wypełni ją tak dobrze, że po wlaniu odrobiny wody zacznie się ona przepełniać.

Jeśli naszą alternatywą miałoby być właśnie takie działanie to wstawienie wanny trzeba z całą mocą odradzić bo będzie ona dla nas tylko frustrująca wstawkę zajmującą mimo wszystko dużo miejsca a nie dającą praktycznie żadnego komfortu.

 Wanna w małej łazience w odpowiednim kształcie

wanna w małej łazience remont łazienki w 10 dniŻeby w małej przestrzeni mieć dużą wannę trzeba po prostu trochę oszukiwać. Wbrew pozorom nasze pole do manewru jest tu całkiem spore. Najwięcej można zyskać na odpowiednim doborze wanny. Chodzi tu o to, by jak najmniejsza bryła dawała nam jak najwięcej miejsca w środku. W tym właśnie celu zaczęto tworzyć wanny niesymetryczne (asymetryczne), w przypadku których zyskuje się bardzo dużo dzięki usuwaniu sporej części obudowania. W zdecydowanej większości są to wanny do zabudowania.

Największym problemem w tym wypadku są odstraszające niektóre osoby kształty. Trzeba się jednak zastanowić: zwężająca się w jednym kierunku wanna o długości 140 centymetrów może zaoferować nam tyle samo przestrzeni użytkowej co jej klasyczny odpowiednik o długości około 170 centymetrów. W dodatku taki układ sanitariatu zostawia sporo miejsca potrzebnego chociażby do wygodnego wytarcia się po kąpieli – przy zwężonym końcu siłą rzeczy pozostanie więcej przestrzeni.

Kolejna kwestia związana z kształtami to wyprofilowanie wanien. Stare, żeliwne wanny bardzo często miały bardzo niewielki kąty tworzące ich wewnętrzną powierzchnię, przez co traciło się dużo miejsca. Powiększając je uzyskamy wanną głębszą od samego początku do końca.

Spowoduje to zwiększenie zużycia wody i czasami jest niewygodne dla niższych osób ale zawsze jest to możliwość, która należy rozważyć. Sprzedawca nastawiony na jak największą sprzedaż na pewno pozwoli nam na chwilę wskoczyć do wanny i wypróbować ją na sucho.

Przesunięcie ścian

wanna w małej łazience remont łazienki w 10 dni

Do tej pory zmienialiśmy tylko wygląd i kształt wanny ale możemy się czasami pokusić także o ingerencję w samą łazienkę. Jeśli mamy możliwość skucia odrobiny ściany przy wannie to może się okazać, że w tą samą wnękę wmontujemy sanitariat znacznie większy od planowanego.

W niektórych domach można również przesunąć nieco ścianę kosztem sąsiedniego pomieszczenia. Sprawdza się to znakomicie zwłaszcza w połączeniu z wannami niesymetrycznymi –  dowolnie manipulując kształtem ściany i wanny możemy uzyskać potem w łazience dowolny efekt.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.