Kabiny Prysznicowe. Rodzaj i Akcesoria

sie 15, 2013 | Kabiny Prysznicowe

Kabiny prysznicowe przeszły w naszym kraju prawdziwą rewolucję w ciągu ostatnich. Kiedyś były bardzo niepopularne nawet w maleńkich łazienkach w mieszkaniach z wielkiej płyty.

Wszędzie instalowano wanny nawet jeśli ich wielkość nie pozwalała dorosłemu człowiekowi spokojnie się usadowić a co dopiero umyć. Prysznice były po prostu niemodne.

Zmiany następowały jednak bardzo szybko. Najpierw były to przystawki nad wannę w postaci parawanu i słuchawki prysznicowej przy baterii wanny, potem pierwsze kabiny prysznicowe chociaż nie posiadające jeszcze nic oprócz dwóch ścianek i prostej baterii.

 

Kształty i materiały

kabiny prysznicowe remont łazienki w 10 dni warszawaWspółczesne prysznice zdecydowanie różnią się wyglądem od pierwszych kabin, które były po prostu plastikowymi lub ewentualnie szklanymi sześcianami ustawionymi w rogu łazienki z myślą o zaoszczędzeniu wody i miejsca.

Nowoczesna kabina prysznicowa nie ma już bardzo często kształtu sześcianu chociaż wciąż ustawiamy je najczęściej narożnie. Większość sprzedających się obecnie pryszniców ma kształt wyciętej ćwiartki koła z drzwiami przesuwającymi się po jego obwodzie. Większe modele zbudowane są na planie polówki koła.

Jest to niewątpliwie bardzo wygodne rozwiązanie ze względu dostępność całego wnętrza kabiny bez strat powierzchni w rogach.

Dużo łatwiej się też taką kabinę czyści. Największe prysznice mają też często kształt wydłużonego prostokąta co jest związane z dodatkowym wyposażeniem, o czym poniżej. Istnieje także możliwość zamówienia prysznica dokładnie dostosowanego kształtem do własnych potrzeb.

Bardzo zmieniły się też materiały wykonania. Niezbyt ładny choć mimo wszystko estetyczny polichlorek winylu (PCV) został zastąpiony najpierw przez szkło a obecnie coraz częściej spotykamy się z tworzywami sztucznymi opartymi na węglu. Są one niesamowicie trwałe i w pełni odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia.

Problemem jest jednak ich cena. Nie da się ukryć, że są bardzo drogie. Pozostałe elementy kabin prysznicowych zwykle wykonywane są z plastików różnej jakości oraz nierdzewnych metali.

Kabiny prysznicowe w nowym wydaniu

kabiny prysznicowe remont łazienki w 10 dni warszawaKupując prysznic możemy spodziewać się w miarę solidnej kabiny i antypoślizgowego brodzika. Większość kabin prysznicowych robi wrażenie niezbyt stabilnych i chybotliwych lecz to tylko pozory. Muszą one zachowywać pewną granicę luzu by dało się nimi odpowiednio manewrować, chociażby swobodnie zamykać. Tylko najtańsze modele mogą ulec uszkodzeniu przy zwykłym używaniu.

Do tego dostaniemy też zawsze słuchawkę prysznicową z różnymi wariantami podawania wody. Nie jest to jakaś wielka łaska producentów gdyż są to tanie i wyjątkowo proste, które jednak bardzo mocno poprawiają komfort kąpieli.

Niektóre kabiny prysznicowe posiadają wbudowane słuchawki w swoją konstrukcję, w innych wypadkach dostaniemy baterię prysznicową, a wybrać będziemy też mogli opcję, w której wybór baterii i słuchawki pozostawi się nam.

Coraz częściej w standardzie montowane jest także krzesełko-siedzisko oraz różnego uchwyty. Pomagają one osobom starszym a także wszystkim użytkownikom pryszniców kiedy na przykład chcą dokładnie umyć stopy a nie planują schylania się wpół ani tym bardziej podskakiwania na jednej nodze.

Producenci zaczynają również wbudowywać w swoje propozycje specjalne pojemniki na mydła i szampony by nie trzeba było sięgać po butelki poza kabinę.

Dodatkowe wyposażenie

kabiny prysznicowe remont łazienki w 10 dni warszawaPodstawową funkcją prysznica jest po prosu szybki i wygodne umycie nas. Cel ten osiągniemy praktycznie zawsze w każdej kabinie prysznicowej lecz można to zrobić na wiele sposobów.

Spora część z nich jest bardzo przyjemna. Nowoczesne prysznice za odpowiednią dopłata mogą mieć zamontowane specjalne dysze do hydromasażu.

Jest to rozwiązanie bardzo podobne do tego spotykanego w wannach lecz nie jest montowane u dołu tylko na tylnej ścianie kabiny. Poza tym niewiele wodny masaż oferowany przez prysznice ustępuje temu znanemu z wanien. Masowani możemy być cali od stóp do głów strumieniem wody o bardzo precyzyjnie dobranej sile.

Innym nowoczesnym sposobem podawania wody jest efekt deszczu uzyskiwany poprzez zamontowanie na górnej ściance – dachu – kabiny specjalnego systemu zraszania imitującego właśnie naturalny deszcz.

Jest on niezwykle przyjemny i dużo osób stosuje go jako podstawową metodę brania prysznica. Najlepsze modele pozwalają na uzyskanie za jego pomocą delikatnej mgiełki z wody, która działa niesamowicie orzeźwiająco.

Modne w ostatnim czasie stają się też wysokie brodziki, w których woda przykrywać może nie tylko stopy ale w ekstremalnych przypadkach dochodzić nawet do kolan. Z jednej strony jest to związane z oszczędnością wody w czasie mycia się ale niewątpliwie takie brodzenie w większej ilości wody jest też przyjemne.

kabiny prysznicowe remont łazienki w 10 dni warszawaNajwiększym luksusem jaki można sobie zafundować nie jest jednak wcale wodny masaż w głębokim brodziku i z rosą opadającą na nasze głowy lecz sauna w prysznicu. Najdroższe urządzenia posiadają wbudowany system generacji pary i odpowiednie uszczelnienia kabiny pozwalające na posiadanie niewielkiej 1-2 osobowej sauny w swojej łazience. Nawet w bardzo niewielkim pomieszczeniu.

Co więcej, w trakcie delektowania się kąpielą w parze można słuchać ulubionego radia z wbudowanego w kabinę odtwarzacza.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.