Czy Układanie Płytek Bez Fugi w Łazience Jest Dopuszczalne?

Czy układanie płytek bez fugi w łazience jest dopuszczalne? Jest to pytanie, które nie daje spokoju, każdemu wykonawcy okładzin i posadzek szczególnie w łazienkach. Klienci często kupują płytki kierując się określeniem – “płytki do układania bez fugowego”, jest to popularne określenie płytek rektyfikowanych, które w odróżnieniu od zwykłych płytek mają regularne brzegi oraz identyczne rozmiary, dzięki procesowi obcinania lub zeszlifowywania brzegów.

Nie jestem ekspertem ani instytucją, która wytycza czy określa standardy, więc zacytuję wyjaśnienie znaczenia płytek rektyfikowanych i kalibrowanych, korzystając z opisu ze strony www.muratordom.pl.

Opis takich płytek zaczerpnięty z materiału: “Czym płytki rektyfikowane różnią się od pozostałych płytek ceramicznych?” – www.muratordom.pl:

“Płytki rektyfikowane utrzymują założony przez producenta rozmiar z dokładnością do 0,2 mm, a kąty między kolejnymi bokami wynoszą dokładnie 90°. Krawędzie płytek kalibrowanych są zaokrąglone, natomiast rektyfikowanych – ostre. Nadaje to okładzinie nowocześniejszy charakter – płaszczyzny ułożone z takich płytek są bardziej jednolite, a krawędzie elementów mniej widoczne. Jako produkt poddany dodatkowej obróbce płytki rektyfikowane są zwykle droższe od kalibrowanych. Różnica wynosi zwykle od 10 do 30 zł za 1 m2.”

Dalej krótkie wyjaśnienie co to są płytki kalibrowane czyli standardowe, również z materiału: Czym płytki rektyfikowane różnią się od pozostałych płytek ceramicznych?” – www.muratordom.pl:

Co warto wiedzieć o płytkach kalibrowanych?

Płytki ceramiczne, które wyjmuje się z pieca, mogą się różnić między sobą rozmiarem – wynika to ze specyfiki produkcji i jest dopuszczalne przez normy. Po wypaleniu są z reguły kalibrowane, czyli sortowane w partie o zbliżonych wymiarach. Warto zwracać na to uwagę i wybierać płytki tego samego kalibru. Jednak nawet wówczas może się zdarzyć, że elementy z jednego kartonu nie mają identycznych wymiarów, a różnica może być tym większa, im większy jest ich format. Dla płyt o rozmiarze 60 x 60 cm norma dopuszcza nawet 3-milimetrową różnicę między elementami pochodzącymi z jednego kartonu. Dodatkową cechą zwykłych płytek kalibrowanych jest ich niejednolita grubość – ze względu na sposób formowania przy brzegach są one cieńsze i mają lekko zaokrąglone krawędzie, co sprawia, że w przekroju przypominają poduszeczki.”

Następnie zwracając się do zeszytu “Specyfikacje Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych – Okładziny Ceramiczne i Hydroizolacje W Pomieszczeniach Mokrych: Okładziny Ceramiczne Pomieszczeń Mokrych (Kod CPV 45431000 – 7) i Hydroizolacje Pomieszczeń Mokrych (uszczelnienia zespolone) (Kod CPV 45262000-1), wydanie Warszawa 2009 przez Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa Promocja Sp. z o.o.”, który uważam, za jedyny formalny standard w budownictwie.

Na stronie 31 możemy przeczytać, że zaleca się stosowanie fugi o szerokości około 4 mm, przy płytkach o długości boku od 200 do 600 mm, a powyżej 600 mm – szerokość fugi około 5-20 mm. 

Samo słowo “około” daje duży zakres interpretacji, ale nie znajdziemy tam informacji czy można wykonać układanie płytek bez fugi w przypadku płytek rektyfikowanych, co więcej nie ma tam żadnych informacji na ten temat, ale z drugiej strony nie ma nigdzie zastrzeżenia, że nie można w ten sposób układać płytek.

Jak widać nie ma jasnego rozwiązania tej kwestii. Decyzja sposobu układania zależy do wykonawcy i jego doświadczenia z tym związanego.

układanie płytek bez fugi remont łazienki warszawa goldwood

Jest jednak klika uwag, które trzeba wziąć pod uwagę, stosując taki sposób układania płytek:

  1. Fuga pełni rolę amortyzatora płytek, podczas ich pracy, szczególnie gdy w łazience zastosowane jest ogrzewanie podłogowe.
  2. W przypadku ułożenia płytek bez fugi, trudno będzie wymienić pojedynczą płytkie, w razie jej uszkodzenia.
  3. W przypadku uszkodzeń płytek (uszczypnięcia na krawędziach) co może się zdarzyć, inspektor budowlany stwierdzi to jako błąd w sztuce budowlanej czy nie, (ale czytając specyfikację SST) można przyjąć, że uzna to za błąd w sztuce. Znając życie, to jeśli coś odstaje od normy, to automatycznie staje się “winowajcą”, nawet jeśli przyczyny usterki będą inne.
  4. Nawet najdroższe płytki rektyfikowane, mają delikatne różnice w wymiarach, które mogą utrudnić równe układanie płytek, fuga daje możliwość małej korekty tych różnic.

Jednak wielu wykonawców z powodzeniem stosuje układanie płytek bez fugi w łazience i nie tylko bez złych doświadczeń z tym związanych. Trendy w materiałach do wnętrz bardzo szybko postępują i niestety formalne procedury i specyfikacje budowlane nie nadążają za tym, które wymagają kilku lat testów.

Tak czy inaczej w tej sytuacji, układnie płytek bez fugi jest swojego rodzaju “testowaniem” nowych rozwiązań budowlanych i lepiej iść na mały kompromis z szerokością fugi i zastosować chociaż 1 – 1,5 mm ale dobrać idealnie kolor masy spoinującej aby ukryć “niechcianą przerwę w płytkach”, ale to tylko moja opinia i nikt nie ma obowiązku się z tym zgadzać.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.