Walka z Małą Przestrzenią – Aranżacja Małej łazienki

Aranżacja małej łazienki w bloku jest jednym z najczęstszych zadań które wykonujemy. W Internecie możemy znaleźć tysiące przykładowych zdjęć i wizualizacji pięknych i przestronnych łazienek, jednak nasze stare bloki obfitują w bardzo małe łazienki. Muszą one także spełniać funkcję “wszytko w jednym”, bardzo często łazienka jest razem z ubikacją więc trzeba tam zmieścić nie tylko wannę, ale i sedes, a często nawet i pralkę do tego dochodzi sterta przedmiotów, które trzeba gdzieś upchać. Często są źle oświetlone i działają raczej odpychająco niż przyjaźnie, jednak lubimy przebywać przez dłuższy czas w wannie, pod prysznicem czy przy lustrze.

Aranżacja małej łazienki jest trudnym zadaniem ale nie niemożliwym, jednak wzorowanie się tylko na przykładach z Internetu spowoduję raczej frustrację, gdyż większość pięknych produktów pasuje do dużych łazienek. Odpowiednie i indywidualne podjecie do każdej łazienki pomoże stworzyć odpowiednią aranżację.

Odpowiednia Aranżacja Małej Łazienki

Płytki

Płytek jak najmniej, oczywiście tylko tam gdzie są koniecznie wymagane, podłoga, za kabiną, za umywalką.  Można z powodzeniem stosować duże płytki. Jeśli łazienka jest dość wysoka, lepiej jest zostawić od sufitu pas bez płytek na ścianie, np. do wysokości kabiny prysznicowej.

Kolorystyka płytek i farb

Optycznie większą łazienkę uzyskamy przy pomocy jasnych kolorów ścian. Jasna ściana niekoniecznie musi być w kolorze białym, sufit zasadniczo najlepiej jak jest biały. Do rozjaśnienia pomieszczenia z powodzeniem użyć możemy pasteli, jak na przykład żółty, beżowy, błękitny, jasnozielony. Projektanci wnętrz odradzają stosowania w małych łazienkach mocnych kontrastów kolorystycznych.

Można jednak odpowiednio podkreślić niektóre elementy wnętrza, stosując na przykład mocniejsze odcienie w miejscu połączenia wanny, umywalki czy sedesu ze ścianą. Do małej łazienki można z powodzeniem kupić droższe płytki ale za to z ciekawszym wykończeniem, nie będą to duże ilości, więc nie trzeba specjalnie oszczędzać, co jest plusem małych łazienek.

Lustra i szkło

Lustra są mało docenianym elementem powiększającym optycznie małą łazienkę ale użycie dużych lustrzanych powierzchni zdecydowanie poprawi wygląd łazienki. Lustra bowiem, mają swoją głębię, co stwarza wrażenie większej przestrzeni. Warto się zastanowić, w jaki sposób uzyskać więcej miejsca w tym pomieszczeniu. To samo dotyczy drzwi, do małych łazienek dobrze jest zastosować drzwi z szybkami lub całkowicie ze szkła mlecznego – jednak jest to bardzo drogie.

Oświetlenie

Jedno punktowe światło tzw. “wpuszczany halogen” z sufitu często nie zdaje egzaminu. Powoduje powstawanie cieni w wielu punktach łazienki. Szczególnie w miejscach, gdzie najbardziej zależy nam na oświetleniu, np. przy lustrze. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie, co najmniej dwóch niezależnych od siebie systemów świetlnych – światła głównego oraz światła dodatkowego.

Każdy z tych obwodów posiada osobny wyłącznik, co pozwala korzystać z niego wyłącznie wtedy, gdy jest nam faktycznie potrzebne. Dodatkowe oświetlenie warto zainstalować w bezpośrednim sąsiedztwie lustra. Odbicie światła w lustrze powoduje efekt rozjaśnienia nawet najciemniejszej łazienki.

Wanna czy kabina przysznicowa

Należy się zastanowić czy nie warto zamienić wanny na kabinę prysznicową. Wanna zajmuje dużo więcej miejsca niż kabina prysznicowa, a na dodatek kąpiąc się w niej zużywamy dużo więcej wody niż biorąc prysznic.

Jednocześnie kąpiel pod prysznicem oszczędza nam wiele czasu. Najlepsza jest narożna kabina, z przesuwanymi drzwiczkami. Są jednak osoby, które nie lubią brać prysznicu i zdecydowanie wolą wannę. Dla takich osób odpowiedni będzie prosty model wanny i jak najdłuższy. Teoretycznie wanny narożna są pojemniejsze ale nie można w nich się wyciągnąć i potrzebują więcej miejsca.

Umywalka i miska sedesowa

Zlikwidowanie umywalki teoretycznie nie przysporzy łazience sporo miejsca. Umywalka jest niezbędna przy porannej toalecie, przy myciu zębów czy przy goleniu. Zlikwidowanie jej zdecydowanie przysporzy nam wielu problemów, ponieważ mycie zębów czy golenie nad wanną czy kabiną prysznicową jest stanowczo trudniejsze, niż nad najmniejszą nawet umywalką.

Możemy zastosować model narożny, najlepiej lekko niesymetryczny. W małym pomieszczeniu można również eksperymentować z miską sedesową. Zamiast stojącego – kompaktu, możemy wstawić podwieszany, którego system spłukiwania wody schowany jest w ścianie. Dodatkowo przestrzeń nad obudowaną spłuczką możemy wygospodarować na mniejsze półki lub na zawieszenie drabinkowego grzejnika.

Lustro na ścianę czy z szafką

Jeśli więc mamy zbyt mało miejsca na ścianie nad umywalką by powiesić na nim lustro warto poszukać specjalnego modelu umieszczonego na pałąku, dającego nam możliwość jego schowania lub wysunięcia w razie potrzeby. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie bezpośrednio nad umywalką dużej płaskiej tafli lustrzanej zamiast tradycyjnych kafelek ściennych.

Jeśli jednak potrzebujemy szafki na przybory toaletowe warto rozważyć zakup szafki z lustrem. Taka szafka zawieszona nad umywalką może spełniać trzy funkcje równocześnie – jako lustro, jako szafka na przybory toaletowe oraz jako dodatkowe oświetlenie łazienki.

Pralka i meble

Szafka oczywiści pod umywalką nawet jak najmniejsza. Jeśli w naszej łazience musi być pralka warto rozejrzeć się za taką, która ma niestandardowe wymiary. W ofercie producentów pralek istnieją modele o niestandardowych wymiarach, czyli mające tylko 40cm głębokości, ładowane od góry lub możemy schować pralkę pod blatem i zamocować wyżej szafkę i schować do niej płyny i proszki do prania oraz inne przydatne w łazience środki czystości i kosmetyki.

Aranżacja małej łazienki zależy od nas samych, od naszego portfela, od gustu własnego pomysłu. Warto jednak skorzystać z pomocy specjalistów, aby pomieszczenie było jak najbardziej funkcjonalne i komfortowe dla całej naszej rodziny.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.