Jak Wybierać Lustra do Łazienki? Zasady Montażu i Wyboru

Lustra do łazienki to jedne z najładniejszych elementów aranżacji. Łazienka bez lustra to nie łazienka. Lustra nadają piękny wygląd łazience, tak w ramie jak i bez niej, oraz pełnią też bardzo ważną funkcję użytkową. W końcu kiedy się myjemy, golimy się, robimy makijaż czy na przykład czeszemy się, oprócz czystości i schludności zależy nam też na odpowiednim efekcie estetycznym. Nie widząc się w tym czasie dobrze, nie mamy szans na jego osiągnięcie. Pytanie tylko, czy lustra nadają się do wszystkich łazienek i jakie dokładnie rozwiązania stosować?

Duże lustra do łazienki – gdzie będą pasowały?

lustra_do_lazienki_remont_warszawa_goldwood1Pasują one bowiem do każdego rodzaju łazienki. Niektórzy projektanci, że im więcej powierzchni lustrzanych w łazience tym lepiej.

Nie ma na to żadnego wpływu wielkość pomieszczenia czy sposób jego oświetlenia. Z jednym może wyjątkiem. W najmniejszych łazienkach należy unikać przesady. Jeśli mieszkamy w bloku z wielkiej płyty to zamontowanie lustra zajmującego całą powierzchnię jednej ściany może być delikatną przesadą i wywołać efekt dość komiczny.

Niemniej jedną z najważniejszych cech luster jest ich zdolność do optycznego powiększania pomieszczenia, w którym się znajdują więc przy zachowaniu odpowiedniego smaku i umiaru można zdziałać prawdziwe cuda w małych łazienkach.

Głównym miejscem na lustro jest przestrzeń nad umywalką. Jest to miejsce naturalne gdyż przy umywalce spędzamy bardzo dużo czasu i musimy dobrze się widzieć kiedy dbamy o swój wygląd. Jeśli montujemy w tym miejscu duże lustro to znika też problem z wysokością jego założenia, można także zamontować lustro uchylne w nowoczesnym wyglądzie.

Przy mniejszych lustrach trzeba tak celować by żaden z jego użytkowników nie musiał ani się schylać ani stawać na palcach by się w nim zobaczyć. Dla dużego lustra optymalna jest przestrzeń nad podwójną umywalką gdyż można uzyskać dzięki temu świetną panoramę.

Znakomicie nadaje się także wszędzie tam, gdzie mamy do dyspozycji duże kawałki ściany, z którymi nie ma co zrobić. Spełnia również znakomicie rolę uzupełnienia przestrzeni nad lub pomiędzy szafkami. Ważne jest by lustro nie było ustawiane naprzeciw okna jeśli jest to tylko możliwe.

Upośledza to jego funkcje świecąc nam odbitymi promieniami słońca po oczach. Co więcej, nasze odbicie w takim lustrze zyskuje niekorzystne tło i ogólnie źle się go po prostu używa.

Wybór i montaż lustra do łazienki

lustra_do_lazienki_remont_warszawa_goldwoodNajpopularniejszy kształt lustra jest oczywiście prostokąt a szczególnie niepożądane jest kwadrat. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie żeby wybierać różnego rodzaju owale, kształty półkoliste albo różnego rodzaju formy nieregularne. Wybór jest olbrzymi.

Montaż lustra możemy podzielić na 2 podstawowe sposoby:

1. Na uchwytach czy kołkach

W ten sposób montujemy lustra z ramą lub lustra gotowe kupione w platformach budowlanych. Trudność w montażu polega na przewierceniu w twardych płytkach otworów na płytki, w przypadku płytek z glazury, nie ma takiego problemu

2. Na klej do ściany

Tutaj mamy dwie metody, wklejanie lustra między płytki i druga metoda, wklejania na płytki.

Wklejanie lustra miedzy płytki daje możliwość, zrównania powierzchni lustra z płytkami i wykończenie brzegów lustra innymi płytkami, ale często lustro zostaje wciągnięte przez klej do środka w czasie jego wysychania co nie wygląda estetycznie. Wybór tej metody często jest dyktowany oszczędnością na kosztach płytek, ponadto jeśli lustro się uszkodzi, ciężko jest je “wyjąć”, trzeba potłuc na drobne kawałki.

Metoda przyklejania lustra do łazienki bezpośrednio na płytkach, jest najczęściej wybierana, pomimo, że zakrywane są płytki i można powiedzieć, że to strata pieniędzy, ale ta metod ma swoje plusy.

Przy ewentualnym uszkodzeniu łatwiej zdemontować takie lustro, np. używając cienkiej i mocnej stalowej linki (struny), którą przecinamy pod lustrem klej. Nie ma brzydkiej fugi wokół lustra, która powstaje po wklejeniu między płytki. Lustro nie zostanie “wciągnięte” do środka przez klej. Jednak w przypadku bardzo dużych luster , lepiej jest zbudować specjalną platformę, bez płytek, która umożliwi podparcie lustra od spodu.

Do przyklejenia należy używać, najdroższych specjalnych klejów do luster, które są z atestem i nie niszczą powłoki na tylnej części lustra. Nie należy używać silikonów, ewentualnie jeśli są do tego przeznaczone. Niektóre silikony zawierają silne środki chemiczne, które niszczą powłokę na tylnej stronie lustra.

Utrzymanie i czyszczenie lustra

lustra_do_lazienek_remont_warszawa_goldwood14Jako poważne kłopoty istnieje się także parowanie i pryskanie wody, które jest nie do uniknięcia w łazienkach.

Zwłaszcza jeśli lustro ma być założone w bezpośrednim sąsiedztwie kabiny prysznicowej.

W praktyce nie jest to jednak wielki problem gdyż wyczyszczenie dużego lustra wcale nie jest dużo bardziej czasochłonne niż poradzenie sobie z zanieczyszczeniami na jego mniejszym odpowiedniku.

Dodatkowo można stosować odpowiednie preparaty do czyszczenia powierzchni szklanych przebywających w warunkach wysokiej wilgotności.

Mają one właściwości odpychające wodę i pomagają lustru bronić się przed osiadaniem pary wodnej. Najczęściej nie ma jednak potrzeby ich używania i zwykłe preparaty do mycia szyb w zupełności wystarczają.

Lustro w łazience powinno przetrwać w stanie idealnym co najmniej kilkanaście lat.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.