Luksfery Do Łazienki – Jak Prawidłowo Wybrać?

wrz 25, 2013 | Luksfery Do Łazienki

Pustaki szklane, zwane inaczej luksferami, pozwalają dzielić pomieszczenia, jednocześnie przepuszczając światło. Ponadto stanowią ładny akcent w mieszkaniu Jednak czy warto zastosować luksfery do łazienki?

Niegdyś modne i często używane luksfery w łazienkach jako ścianki prysznicowe oraz ścianki oddzielające miskę sedesową od reszty łazienki. Dziś mamy dużą liczbę do wyboru pod względem kolorystyki, kształtów i parametrów technicznych. Wybór luksferów do łazienki jest rzeczą gustu każdej osoby. Pomimo, że nie używa się ich tak często jak kiedyś, nie znaczy to, że są nie modne.

Aby wybrać odpowiednie luksfery należy poznać ich parametry techniczne.

Przepuszczalność światła

Luksfery do łazienki różnią się w tym zakresie dość znacznie, w zależności od tego czy są matowane jedno- czy dwustronnie, czy są kolorowe czy bezbarwne, barwione w masie czy powierzchniowo. Najwięcej światła przepuszczają oczywiście pustaki bezbarwne (75 – 80%), pustaki kolorowe zależnie od stopnia nasycenia koloru oraz barwy (50-70%), barwione powierzchniowo (ok.55%), barwione w masie (65%).

luksfery do łazienki remont aranżacje łazienka w 10 dni

Ciekawy wątek na forum o kabinie prysznicowej z luksfer

Dźwiękoszczelność a luksfery do łazienki

Luksfery łączą w sobie wysoki stopień przenikania światła z dźwiękoszczelnością (to unikat wśród materiałów budowlanych!).Wskaźnik izolacyjności akustycznej RA1dla ścianki działowej między pokojami w standardzie powinien wynosić 30 dB, a w standardzie podwyższonym 40dB. Dla ściany z luksferów RA1 wynosi 40 – 45dB !

Wytrzymałość na ściskanie

Również w tym zakresie pustaki szklane„przeskakują” normę. Wg standardów odporność na ściskanie powinna wynosić min. 1,5 MPa. Minimalna wytrzymałość produkowanych dziś pustaków szklanych wynosi aż 6 MPa.

Wymiary i rodzaje różne luksfery do łazienki

Rozmiary są znormalizowane. Pustaki szklane dostępne są w wersji kwadratowej (w rozmiarach 19 x 19 cm, grubość 8 lub 10 cm albo 24 x 24 cm i grubość 8 cm) oraz w wersji prostokątnej ( 24 x 11,5 cm albo 19 x 9 cm, grubość 8 cm). Na zamówienie można również otrzymać inne wymiary i kształty (narożny, heksagonalny, o zaokrąglonych lub ściętych krawędziach).

luksfery do łazienki remont aranżacje goldwood warszawa

Najczęściej pojawiające się desenie to: krople deszczu, fale, chmurka, prążki. Pamiętać należy, że wielkość ściany musi stanowić wielokrotność rozmiaru pustaka wraz ze spoiną lub listwą, które mogą mieć szerokość 3 do 15 mm.

Ściany z luksferów można łączyć na kilka sposobów. Tradycyjnie czyli na zaprawę cementową. Bezzaprawowo, a więc przy pomocy profili drewnianych, aluminiowych bądź z PCW. Wreszcie metodą mieszaną czyli profile z PCW i zaprawa.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.