Małe Łazienki i Próby Powiększenia Przestrzeni

sie 17, 2013 | Małe Łazienki

Małe łazienki, co to naprawdę znaczy? Czy powinniśmy to utożsamiać po prostu z małymi rozmiarami? Mogłoby się wydawać, że jest to dość oczywisty sposób rozumienia problemu ale w rzeczywistości wcale tak nie jest. Co to bowiem znaczy „mała”? Jest to jedno z tych pojęć, które znaczą zupełnie co innego dla różnych osób.

Wszystko zależy od tego, jak na sprawę popatrzymy i w przypadku łazienek będziemy operować właśnie głównie aspektem estetycznym by je powiększyć.

Optycznie złudzenie przestrzeni – nasycenie światłem to podstawa

male łazienki remont łazienki w 10 dni warszawaJedno z podstawowych złudzeń optycznych, któremu wszyscy poddajemy się ze względu na sposób działania naszych oczu, jest postrzeganie rzeczy jasnych jako większe od rzeczy ciemnych. Widzimy je bowiem dokładnie mogąc bez większych problemów oceniać ich rozmiary.

Ciemne powierzchnie i przestrzenie zawsze będą nam się wydawały mniejsze po pierwsze dlatego, że się nie świecą i słabo odbijając światło nie poszerzają się o rozbłyskującą aurę a po drugie, wszystkie ciemne i niedostrzegalne z tego powodu elementy nasz mózg podświadomie traktuje jako nieistniejące.

Mówiąc prościej, bez wdawania się zanadto w meandry pracy naszego mózgu, można powiedzieć, że ciemność odbieramy jako „małą” a jasność jako „dużą”. Dlatego tez naszym celem podstawowym musu być doświetlenie łazienki.

Małe łazienki i okna

Najlepszym na to sposobem są okna. Im jest ich więcej tym lepiej. Jedynym warunkiem jest nieumieszczanie lustra bezpośrednio naprzeciwko okna bo będzie ono nieprzyjemnie odbijać wpadające światło, które też utrudni samo korzystanie z lustra.

Obecność okien nie tylko zapewni dzienne światło ale pozwoli również na najzwyklejsze w świecie spojrzenie przez nie w dal eliminując efekt podziemnego bunkra doskwierający nam w niektórych łazienkach.

Sztuczne oświetlenie

Druga sprawa to właściwe oświetlenie sztuczne. Światło musi padać na każde miejsce w łazience by można było uzyskać odpowiedni efekt. Nic tak nie psuje ogólnego wrażenia jak ostre cienie rzucane przez łazienkowe sprzęty albo wszechobecna atmosfera półcieni powodowana przez wiele mniejszych, po prostu za słabych źródeł światła.

male łazienki remont łazienki w 10 dni warszawaNaszym priorytetem w tym względzie musi być najpierw zapewnienie równego oświetlenia w całym pomieszczeniu a potem dodatkowe doświetlenie miejsc krytycznych z ergonomicznego punktu widzenia czyli na przykład lustra. Ważne jest również to, jakiego światła użyjemy. Najgorsze są zdecydowanie świetlówki i jarzeniówki. Te pierwsze dają żółte, bardzo nienaturalne światło, które nigdy tak naprawdę nie sprawia, że jest jasno.

Zapewniają one widoczność i tyle. Tak popularne przed laty jarzeniówki są z kolei niewskazane ponieważ generowane przez nie światło bardzo szybko mruga. Szybciej, niż jesteśmy to w stanie zauważyć, co jednak nie oznacza, że tego nie odczujemy.

Jeśli w dodatku posiadamy błyszczące ściany lub podłogi to po kąpieli może nas boleć głowa. Optymalne są światła halogenowe najbardziej przypominające światło dzienne. Halogeny są niewielkie i można ich zamontować sporo w różnych miejscach. Ich doskonałym uzupełnieniem są diody LED, które mogą zostać schowane nawet w fugach w tynku, obudowie wanny czy w słuchawce prysznicowej.

Małe łazienki i lustra

Kolejnym ciekawym efektem wpływającym na nasze postrzeganie przestrzeni jest wrażenie głębi wywoływane przez lustra. Im mniejsza łazienka tym wszyscy projektanci wnętrz będą oferować nam do niej większe lustro. Dlaczego?

Bo stojąc przednim będziemy mieli wrażenie, że ściana nie jest 50 centymetrów on naszego nosa tylko 50 centymetrów plus cała szerokość pomieszczeni a jeśli będziemy patrzeć na nie pod kątem to będzie to jeszcze większa odległość. Należy jedynie pamiętać, by za bardzo luster nie zabudowywać gdyż możemy osiągnąć efekt odwrotny od zakładanego zajmując dużą część ściany.

Inne proste triki

male łazienki remont łazienki w 10 dni warszawaRóżnych innych sposobów na pozorne powiększanie łazienek jest naprawdę bardzo wiele. Można przykładowo zdecydować się na jasną kolorystykę pomieszczenia, która także je powiększy. Nie musi to być wcale biel –nawet lepsze będą błękity kojarzące się z niebem lub morzem.

 

Użycie takiego samego materiału na podłogach i ścianach a czasami nawet na suficie także dodaje metrów kwadratowych. Jeszcze inną rzeczą jest ucieczka od katów prostych wykorzystywanych sprzętów na rzecz zaokrągleń, owali i innych obłych kształtów. Jest to ryzykowne i kontrowersyjne lecz czasami bardzo skuteczne.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.