Czyszczenie Łazienki – Profilaktyka

sie 8, 2013 | Remonty Łazienek

Łazienka to pomieszczenie stworzone specjalnie po to byśmy mogli w odpowiedni sposób zadbać o swoją higienę osobistą. Wszystko musi w niej naturalnie lśnić gdyż mycie się w brudnych warunkach byłoby niezbyt estetyczne.

czyszczenie_lazienki_remont_goldwood_warszawaRównież sam efekt tej czystości byłby nieciekawy jeśli na umywalce albo w kabinie prysznicowej pojawiałyby się pleśnie albo przyschnięte osady z mydła. Zatem zanim zaczniemy dbać o naszą własną higienę osobistą powinniśmy najpierw postarać się by łazienka zawsze pozostawała w odpowiednim stanie czystości.

 

Czyszczenie Łazienki – Profilaktyka

Kiedy patrzymy na ceramikę łazienkową, na wszelkiego rodzaju sprzęty, które tam zostały zamontowane oraz oczywiście ściany, podłogi i sufit, będzie nam się wydawało, że wszystko jest przygotowane w sposób niemal sterylny lub bardzo mocno tą sterylność wspomagający.

Na ścianach płytki ceramiczne, na podłodze gres, wszystkie elementy wyposażenia posiadają gładkie powierzchnie – czyszczenie nie powinno powodować najmniejszych problemów i właściwie przetarcie ściereczką od czasu do czasu powinno wystarczać. Nic jednak bardziej mylnego.

Jeśli popatrzymy na ceramikę łazienkową w bardzo dużym powiększeniu, nawet na sprzęty z elementami typowo szklanymi lub z metali to dostrzeżemy, że wcale nie są one gładkie.

Wszędzie są bardzo poważne chropowatości! Nawet na tafli pozornie idealnego szkła! Oczywiście to wszystko jest w skali mikroskopijnej, ale jakie są cząsteczki brudu, bakterie czy zarodniki grzybów? Dla nich i tak są to gigantyczne przestrzenie życiowe. Dlatego naszym pierwszym działaniem powinno być eliminowanie właśnie tych korzystnych dla brudu i szkodników warunków.

Niestety sami tak naprawdę nie jesteśmy w stanie tutaj nic zdziałać. Mądrzy musimy być przed szkodą i wybierać ceramikę łazienkową wykonaną przy użyciu specjalnych technologii eliminujących mikro nierówności jej powierzchni.

Coraz większa liczba producentów, także polskich, stosuje już specjalne środki do pokrywania swoich wyrobów, które uszczelniają wszelkie niedoskonałości. Nie ma co liczyć na to, że uzyskamy idealną gładkość przy rozsądnych cenach wyposażenia, jest to całkowicie niemożliwe, lecz zabezpieczenie się przy użyciu kilku prostszych technologii naprawdę ułatwi nam życie.

Czyszczenie łazienki z kamienia i zacieków rdzy

W powszechnym przekonaniu różne substancje rozpuszczają się albo w alkoholach, albo tłuszczach, albo w wodzie. W praktyce też używamy odpowiednich rozpuszczalników do różnych celów – w kontakcie z różnymi substancjami. W rzeczywistości jednak obecna w bardzo dużych ilościach w łazience woda to rozpuszczalnik uniwersalny.

Rozpuszcza się w niej absolutnie wszystko. Różnice polegają tylko na stopniu rozpuszczenia. Przykładowo, cukru do wody możemy dodać praktycznie dowolne ilości lecz szkło nie rozpuści się w niej w ten sam sposób. Niemniej jak udowadniają naukowcy, w ciągu życia pijąc ze szklanek „wypijemy” samych szklanek łącznie kilka sztuk za każdym razem wypijając tylko śladowe ich drobinki.

Przykład ten przywoływany jest ze względu na sposób tworzenia się w łazience osadów z kamienia i rdzy. Odpowiedzialna jest za nie woda płynąca i parująca. Kiedy płynie, część niesionych przez nią substancji pozostaje w chropowatościach ceramiki. Kiedy z kolei wysycha, zdecydowana większość niesionych osadów pozostaje na miejscu odkładając się i zbrylając. Nie jest łatwo z tym potem walczyć.

Najlepszą metodą usuwania zacieków rdzy i kamienia z ceramiki łazienkowej jest stosowanie silnie stężonych środków chemicznych przeznaczonych właśnie do tego celu. Są to bardzo silne rozpuszczalniki przeznaczone na konkretne zabrudzenia. Trzeba z nimi jednak bardzo ostrożnie postępować, gdyż równie skutecznie radzą sobie z materią organiczną czyli z naszą skórą.

Zawsze należy ich używać w specjalnych rękawiczkach ochronnych, a niektórzy producenci zalecają nawet maseczki na twarz by nie wdychać ich oparów.

Nie wyrządzą one oczywiście ogromnej krzywdy lecz wdychanie oparów mogłoby spowodować ból głowy, a nawet reakcję ze strony układu pokarmowego. Środki czystości tego typu tworzą w łazience specjalną warstwę ochronną, która utrudnia zanieczyszczeniom osadzanie się na nowo.

Zwykłe czyszczenie łazienki

Chociaż łazienka to bardzo nietypowe pomieszczenie w domu to zwykłe jej czyszczenie wcale nie jest specjalnie skomplikowane. Jeśli już poradziliśmy sobie z kamieniem i rdzą, zadbaliśmy o odpowiednio zabezpieczoną przed brudem ceramikę, to przyjdzie nam tylko od czasu do czasu wszystko poprzecierać i to będzie nasz jedyny problem z łazienką.

Do tego celu wystarczą zwykłe szmatki lub miękkie gąbki do czyszczenia oraz najzwyklejsze, tanie środki do czyszczenia łazienek dostępne w każdym sklepie z chemią przemysłową.

Wskazane jest na pewno dodatkowe zadbanie o muszlę klozetową gdyż jest ona szczególnie narażona na powstawanie zanieczyszczeń. Do tego celu wykorzystujemy specjalne kostki toaletowe, które będą dezynfekować muszlę przy każdym spłukaniu. Raz w tygodniu dobrze jest ją również zalać na noc przysłowiową WC – kaczką.

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na nowoczesne technologie ochronne, czy będziemy używać tradycyjnych środków czystości, najważniejsza jest systematyczność w działaniu. Jeżeli bowiem będziemy regularnie raz w tygodniu czyścić wszystkie urządzenia oraz płytki w łazience, zawsze będzie ona lśniła i błyszczała w czystości.

Zdjęcia przykładowych umywalek można znaleźć na naszej stronie Pinterest.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.