Łazienka i Ubikacja Osobno Czy Razem

Zarówno kąpiel jak i załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych jest czynnością bardzo intymną, dlatego kupując czy budując dom zastanawiamy się nad tym czy chcemy poddawać się tym czynnością w jednym pomieszczeniu czy raczej w dwóch osobnych.

Jest wiele plusów i minusów obu rozwiązań i dlatego jest to trudny orzech do zgryzienia.

Łazienka i Ubikacja Osobno – Plusy rozdzielenia

lazienka_i_ubikacja_osobno_goldwood_remont_warszawa1W dużej rodzinie rozdzielność pomiędzy łazienką a WC jest zdecydowanie dużym plusem. Można korzystać w jednym czasie z obu pomieszczeń jednocześnie. Jest to ważne, gdy lubimy dłużej oddawać się relaksującym kąpielom w wannie a druga osoba musi koniecznie skorzystać z toalety. To działa również w drugą stronę. Gdy ktoś lubi chodzić do WC z gazetą czy książką druga osoba nie może skorzystać z wanny czy prysznica.

Gdy rodzina liczy więcej niż trzy osoby to codziennie rano jest problem, gdy kilka osób musi skorzystać z łazienki i WC jednocześnie. Szybki prysznic, golenie czy makijaż często muszą czekać na swoją kolej, bo właśnie miłośnik sedesowych nasiadówek czyta gazetę podczas załatwiania czynności fizjologicznych. Nawet, jeśli uda nam się zająć łazienkę by w spokoju wykonać makijaż czy zgolić zarost to często te czynności zostają brutalnie przerwane przez osobę w potrzebie i musimy opuścić łazienkę.

Głosy na NIE

Minusem rozdzielenia łazienki od WC jest fakt, że często dwa osobne pomieszczenia są zbyt małe, by móc je idealnie zaaranżować. W dodatku niejedna osoba skarży się na niewygodę z zbyt ciasnej ubikacji.

Oprócz tego często w ciasnej ubikacji nie ma już miejsca na najmniejszą nawet umywalkę i dlatego po załatwieniu potrzeby fizjologicznej jesteśmy zmuszeni chodzić z pomieszczenia do pomieszczenia. Nie jest to higieniczne, ani zbytnio wygodne. Problematyczne staje się także załatwianie potrzeb fizjologicznych w ciągu nocy. Szczególnie w przypadku, gdy nasza sypialnia znajduje się na piętrze a WC na parterze.

Jedno pomieszczenie

lazienka_i_ubikacja_osobno_goldwood_remont_warszawa2Plusem połączenia łazienki z WC jest uzyskanie większej powierzchni do aranżacji oraz ograniczenie ilości drzwi w mieszkaniu. Posiadając wyłącznie jedno pomieszczenie wcale nie musimy czuć się w nim mniej intymnie podczas wykonywania swoich czynności higienicznych. Wystarczy oddzielić część kąpielową od WC przegrodą z matowego szkła, który skutecznie ukryje sedes przed wzrokiem kąpiącej się osoby.

Takie rozwiązanie pozwala niejako dwom osobom do jednoczesnego korzystania z łazienki. Może być to na przykład matka z córką. Córka może załatwić potrzebę fizjologiczna, podczas gdy mama robi makijaż.

Oczywiście nie każdemu odpowiada takie rozwiązanie. Można je jednak stosować przy młodszych dzieciach, które nie mają jeszcze poczucia wstydu i intymności.

Zamiast tradycyjnej ścianki murowanej możemy zastosować kolorowe luksfery. Mając jedno pomieszczenie zaoszczędzimy na materiałach do wystroju wnętrz. Dodatkowe pomieszczenie to dodatkowe metry kwadratowe kafelek podłogowych oraz ściennych czy dodatkowe rolki tapety.

Oprócz tego dodatkowe oświetlenie pomieszczenia i jego wyposażenie, czyli dodatkowa umywalka z armaturą, dodatkowe lustro, dodatkowe środki czystości oraz inne ozdoby. Nie zapominajmy, że mając jedno pomieszczenie oszczędzamy na czasie przeznaczonym do sprzątania.

Korzystanie z łazienki wyposażonej w sedes często jest bardzo utrudnione z powodu niemiłego zapachu, jaki tam panuje.

Często trzeba odczekać lub skorzystać z odświeżacza powietrza. Należy także pamiętać, że podczas każdego spłukiwania wody w toalecie część bakterii wydostaje się na zewnątrz, co nie jest bez znaczenia, gdy w pobliżu są szczoteczki do zębów, mydła oraz ręczniki. Bakterie osadzają się również na wannie oraz brodziku.

Więc jednak dwa

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wygospodarowanie dwóch oddzielnych pomieszczeń, większego i mniejszego.

W większym pomieszczeniu warto zaaranżować łazienkę z wanną lub prysznicem lub obojgiem urządzeń jednocześnie oraz z jedną lub dwiema umywalkami.

Do mniejszego wstawimy sedes oraz mniejszą umywalkę, konieczną do umycia rąk po skorzystaniu z WC.

Nie wolno zapomnieć przy tym o zainstalowaniu wieszaka na ręcznik. Może to być mały ręcznik do rąk, ale ważne by wisiał w pobliżu umywalki.

Najlepszym rozwiązaniem w dużym domu i przy dużej rodzinie są dwie niezależne od siebie łazienki oraz przynajmniej jedna niezależna toaleta. Jedna z łazienek powinna być w komplecie z toaletą a druga najlepiej bez niej. Wtedy każdy członek rodziny może swobodnie brać kąpiel nie obawiając się, że co chwilę ktoś będzie mu się dobijał do drzwi by załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Każdy z nas urządza swój dom czy m mieszkanie zgodnie ze swoimi preferencjami czy marzeniami. Ważne jest by także problem łazienki oraz WC rozwiązać według swoich własnych upodobań, jednak należy liczyć się także z innymi członkami naszej rodziny. Musimy bowiem dbać nie tylko o swoją wygodę i intymność, ale także o wygodę i intymność naszych partnerów i dzieci.

Zdjęcia przykładowych umywalek można znaleźć na naszej stronie Pinterest.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.