Kosztorys Łazienki – Co Powinien Zawierać Kosztorys na Remont Łazienki?

cze 10, 2013 | Remonty Łazienek

Właśnie jesteś po spotkaniu z wykonawcą i podpisaniu umowy na wykonanie projektu, nadszedł czas na otrzymanie wstępnego kosztorysu wyliczonym na podstawie rysunków koncepcji funkcjonalności łazienki. Co powinien zawierać taki kosztorys łazienki?

Kosztorys Łazienki Powinien Zawierać Wszystkie Prace, Materiały, Narzuty 

Wiele firm stosuje różne formy kosztorysowania i prezentacji swojej propozycji cenowej, od powiedzenia tylko ostatecznej ceny „ Weźmiemy za to tyle i tyle”, po zaprezentowanie bardzo szczegółowej listy prac do wykonania z wyceną, każdej indywidualnie. Forma kosztorysu jest ważna i pozwala ocenić „profesjonalizm” wykonawcy. Jeśli mamy wydać kilkanaście tysięcy na remont łazienki, a kosztorys łazienki dostajemy na skrawku kartki wyrwanej z zeszytu, to możemy mieć wątpliwości.

Według mojego doświadczenia, kosztorys musi wyglądać tak samo jak rachunek ze sklepu. Linijka po linijce musi być wymieniona każda czynność do zrobienia, materiały użyte i cena z narzutami.

Istnieje oficjalna (państwowa) forma kosztorysu i zasady kosztorysowania, które są wykorzystywane przez duże firmy deweloperskie lub przy budowie domów. Każdego roku specjalistyczne firmy jak Sekocenbud, Bistyp wydają kwartalnie cenniki rynkowe i wartości narzutów na prace remontowe i budowlane. Remonty wnętrz niestety nie doczekały się oficjalnych zasad kosztorysowania, gdyż zawsze było to w kwestii klienta znaleźć wykonawcę i samodzielnie pilnować postępu prac, dlatego każda firma wykonawcza ma swoje zasady kosztorysowania.

Tak czy inaczej, profesjonalna firma, powinna opierać się na już określonych standardach i modyfikować koszty na podstawie swojego doświadczenia.

Istnieją 3 podstawowe elementy dobrego kosztorysu, które powinieneś otrzymać:

1. Listę wszystkich prac, które mają być wykonane w łazience z ceną za jednostkowe wykonanie, ilość do wykonania tych prac, cenę powiększoną o narzuty.

2. Listę wszystkich materiałów budowlanych, które mają być wykorzystane do prac.

3. Podsumowanie lub zestawienie kosztów materiałów, robocizny i narzędzi z narzutami.

Kosztorys łazienki powinien także zawierać narzuty:

1. Ceny robocizny R – roboczo- godzina (Sekocenbud- dla prac o wysokim standardzie wykończenia w Warszawie – Mazowieckie)

2. Ceny materiałów budowlanych M (zaprawy klejowe, gipsy, płyty, stelaże, fugi, uszczelniacza,itp.). Włącznie z ceną za wynajem kontenera na gruz. Według obecnych cen rynkowych w Warszawie ( sklepy Platforma Budowlana i Kim). Ceny użycia sprzętu S.

3. Narzuty do tych cen to: ! – Kp – Koszty Pośrednie do Kosztów Robocizny, Sprzętu – np. 65.1 % – od Robocizny, Sprzętu (są to koszty prowadzenia działalności i związane z dostarczeniem usługi) – Kz – Koszty Zakupu materiałów-np. 6,8 % – od Materiałów (koszt transportu na miejsce i rozładunek) ! – Z – Zysk – np. 11,2 % (od Robocizny i Sprzętu)Narzuty – wskaźniki cenowe na kwartał każdego roku – Sekocenbud- Kosztorys Zawiera Ceny Vat.

Kosztorys łazienki wstępny może zawierać od 5 do 10 % poprawki na błąd. To znaczy finalny kosztorys może się różnić od 5 do 10 % +/- od wstępnego kosztorysu.

Dobrze będzie jeśli kosztorys łazienki podzielony jest na główne kategorie aby był czytelny, np. Etap Prac Demontażowych i Wyburzeniowych, Etap Prac Instalacyjnych, Etap Prac Glazurniczych, itp.

Kosztorys łazienki na materiały wykończeniowe powinien być dostarczony razem z rysunkami projektowymi.

Przejrzyj naszą galerię zdjęć aby zobaczyć nasze najpopularniejsze aranżacje łazienek. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Jesteśmy wysoko oceniani przez naszych klientów, można dowiedzieć się o tym z referencji naszych klientów.